Aké sú najvážnejšie následky boreliózy v strednom veku?

Aké sú najvážnejšie následky boreliózyAké sú najvážnejšie následky boreliózy v strednom veku?

Keď počasie praje, veľa času trávime v prírode. O jej panenskej čistote a o zdravom pôsobení na zdravie vieme už azda všetko. Ale nie všetko je také oslnivé, ako sa nám zdá. Aj z týchto našich ciest si môžeme priniesť nejeden neželaný darček. Dnes sa budeme venovať nástrahám boreliózy a jej nebezpečným dôsledkom na zdraví u pacientov v strednom veku.

Čo spôsobuje boreliózu?

Poznáme ju aj pod názvom kliešťová borelióza, prenášaná v každom vývojovom štádiu tohto zvieraťa. Konkrétne ide o baktériu Borellia burgdorferi špirálovitého tvaru s úplne jednoduchým metabolizmom. Po tom, ako dorastie v črevách nakazených kliešťov, parazitujú ďalej na zvierati alebo človeku.

Stačí jedno prisatie kliešťa a okamžite sa zvyšuje riziko nákazy. Na to, aby sa spomalilo šírenie baktérií do tela hostiteľa a zabránilo nákaze, pohotovým a správnym vytiahnutím kliešťa úplne minimalizujeme tieto riziká. Inak sa ochorenie spustí do niekoľkých hodín.

Pozor! Táto nákaza je riziková pre všetkých, no závažnejšie až trvalé následky boreliózy možno predpokladať u pacientov v strednom a vyššom veku s oslabenou imunitou, s vážnymi ochoreniami kože, ciev, srdca, mozgu alebo očí.

Ako zastaviť priebeh boreliózy?

V mieste vytiahnutia kliešťa hľadáme presne ohraničený začervenaný fľak s bielym stredom. Tu už nejde o žiadne „bežné“ začervenanie pokožky, ale o rozvinutie nebezpečnej boreliózy. Veľkou nevýhodou, ako rozpoznať túto nákazu, sú prvotné príznaky podobné prechladnutiu alebo chrípke. Pacient sa sťažuje na únavu, nevoľnosť, na bolesti hlavy, svalov, na zhoršenú koncentráciu a horúčku.

Ešte vážnejšia býva bezpríznaková borelióza. Pacient postupuje vo svojich zaužívaných spôsoboch – vyhľadáva si spomedzi výživových preparátov zoradených podľa konkrétneho problému alebo častí tela, ako to môžete nájsť aj na Zdravysvet.sk. V tomto prípade ide o doplnkovú, podpornú prírodnú prevenciu, nevyhnutné je ale vyšetrenie u lekára a predpísanie antibiotík. To ako jediné vás dokáže zachrániť pred druhou a treťou fázou boreliózy. Po niekoľkých mesiacoch sa môžu rozvinúť celoživotné problémy s činnosťou mozgu, so srdcom a kĺbmi.

Nebezpečné dôsledky neliečenej boreliózy

Veľmi nebezpečná je borelióza skrytá za problémy nervového systému. Žiaľ, prvé príznaky zväčša aj po návšteve u lekára pripisujeme len dočasným bolestiam končatín a chrbtice pri zvýšenej fyzickej námahe. Málokto hneď zaháji testy na protilátky proti boréliám.

V druhom až treťom štádiu máva pacient typické príznaky duševných porúch a liečba sa zameriava na depresiu a úzkosť. Zvlášť nebezpečné až fatálne následky hrozia pri prepuknutí zápalu mozgu v spojitosti s demenciou, pri zhoršení zraku, oslepnutí či ochrnutí.

Odlíšiť príznaky boreliózy od iných ochorení je veľmi náročné a komplikované aj pre tím odborníkov. Najdôležitejšie je opatrovať sa, nepreceňovať svoje sily a reagovať na zmeny svojho tela.

Zdroj obrázka:

Evgeniyqw / Shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať