fbpx
Aké budú ceny bytov a domov po Korone

Aké budú ceny bytov a domov po Korone?

Aktuálne žijeme v dobe, akú si nepamätáme. Má to vplyv na všetky oblasti nášho života. Pred časom som sa pýtala Jany Šimekovej a Márie Halászovej z realitnej kancelárie LEMONPIE, čo je rozumné v tejto situácii robiť v oblasti nehnuteľností. Kupovať? Predávať? Čakať? Aké budú ceny domov a bytov po Korone?

Sledujeme veľmi intenzívne trh a mnoho profesionálov z oblasti realít, bankového a finančného sektora na Slovensku či v Čechách, vývoj pracovného trhu a, samozrejme, prichádzajúce vládne opatrenia, dokonca sledujeme tak „z boku“ aj dianie v iných európskych krajinách; zúčastňujeme sa v tieto dni mnohých online konferencií a čítame desiatky článkov.

Momentálne sa počas korony mnohé  zastavilo. Ako ľudia sme sa zamerali na to najhlavnejšie, a to je zdravie. Po mesiaci od zavedenia prvých opatrení, kedy došlo k obrovskému výpadku dopytu na realitnom trhu, až priam jeho zastaveniu na pár dní, sa kolesá začínajú pomaly opäť točiť.

Po prvotnej fáze šoku, strachu a uvedomenia si vecí, nastavenia novej formy fungovania, sa niektoré veci začínajú opäť hýbať, ľudia majú záujem o obhliadky a napriek stále nízkemu dopytu sa v realitnom biznise pracuje. Vidíme to aj u kolegov, aj my sme absolvovali za posledné dni niekoľko obhliadok a klienti nás kontaktujú aj kvôli pomoci s hľadaním nehnuteľností, najmä investičných.

Stretávate sa s tendenciou potenciálnych kupujúcich čakať na nižšie ceny?

Treba si uvedomiť, že trh s nehnuteľnosťami nie je trh s rúškami či dezinfekciou, a tie ceny sa budú hýbať pomalšie.

Kvalitné nehnuteľnosti, a nehnuteľnosti v dobrých lokalitách, po ktorých bol veľký dopyt aj pred „koronou“, si cenu budú držať. Ak má klient v týchto dňoch už predschválenú hypotéku a našiel si tú svoju vysnívanú nehnuteľnosť, nemal by otáľať. S nastupujúcim letom môže rásť dopyt po rodinných domoch a sekundárnych nehnuteľnostiach (chalupy, chaty, záhrady), pokiaľ bude korona vírus stále medzi nami.

Aké budú ceny bytov a domov po Korone?

Čo už teraz pociťujeme, je zvyšovanie ponuky prenájmov, čo prirodzene bude tlačiť ceny nadol. Je predpoklad, ak pandémia bude mať rastúcu tendenciu ešte najbližších niekoľko týždňov, ako to aj aktuálne vidíme, že sa bude zvyšovať aj ponuka bytov, ktoré boli pôvodne kupované na biznis formou krátkodobého prenájmu cez airbnb či booking portály. Ak si majitelia bytov nebudú vedieť poradiť so splátkami úverov, je predpoklad, že sa budú snažiť byty predať.

Z toho vyplýva, že možno vznikne tlak na ceny. Dnes sa ale nevie, ako dlho bude táto situácia trvať.

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať…

Sedavá práca nás postupne degeneruje.

About Redakcia MAGAZIN40plus

Mohlo by vás zaujímať