fbpx
Únik informácií z Moje eZdravie

Aká je schopnosť korona vírusu útočiť a prežiť?

Schopnosť útočiť a prežiť sú dve základné vlastnosti korona vírusu. Počty nakazených nemocou COVID-19 stále súpajú a vedci sa snažia nájsť odpoveď. Ako je to možné?  Nové informácie ukazujú, že niektoré vlastnosti vírusu mu umožňujú zdržiavať sa dlho na povrchu predmetov. A ľahko sa samozrejme šíria aj vzduchom.

Nový koronavirus má 2 schopnosti, vďaka ktorým vie nakaziť veľmi ľahko a rýchlo veľké množstvo ľudí.

Genetici už dokázali rozpoznať kľúčový prvok vírusu – je ním proteín na jeho povrchu. Ten má tvar pichliača alebo hrotu, ktorý je schopný prichytiť sa na bunkovej membráne. Cieľom tohoto útoku je bunečný receptor ACE2, ktorý sa nachádza hlboko v pľúcach. Ide o bielkovinu, ktorá tvorí súčasť bunky a práve na ňu sa vírus vie napojiť.

Aká je schopnosť korona vírusu útočiť a prežiť?

Ako sa môžete chrániť?Prečítajte si aj článok od Nely Sullens

Trojrozmerná analýza molekulárnej štruktúry tohoto proteínu ukázala, že väzby u nového koronavírusu môžu byť až 10x silnejšie než u SARS; práve to vysvetľuje výrazne lepšiu schopnosť tejto choroby rýchle sa šíriť z osoby na osobu.

Schopnosť prežiť…

Nový koronavírus má tiež schopnosť prežívať dlhú dobu a povrchu predmetov – hlavne tých hladkých. Veľká štúdia nemeckých vedcov popísala, že koronavírus vydrží všeobecne infekčný po dobu 2 hodín až 9 dní – závisí to od podmienok. Niektoré druhy sú schopné na povrchu prežiť dokonca až 28 dní. Všeobecne platí, že pri teplote 30-40 stupňov Celzia schopnosť prežiť výrazne klesá.

V rámci jedného výskumu, ktorý ale ešte neprešiel recenzným konaním, vedci striekali vírus po kvapkách do vzduchu a sledovali, ako dlho prežije na jednotlivých povrchoch. Výsledok je vcelku alarmujúci.

Dokázalo sa, že vírus vydrží vo vzduchu po dobu 3 hodín, na medi 4 hodiny, 24 hodín na kartóne a 2-3 dni na umelej hmote a nereze!

Podľa autorov výskumu výsledky ešte viacej ukazujú, ako dôležité je umývať si ruky a aké zásadné je čistiť povrchy.

Zdroj ČT24.cz

 

Nastavme si zdravý prístup a buďme zodpovední. Iba tak môžeme zastaviť šírenie vírusu.

 

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová