Aj vy ste si naložili plný fúrik predsavzatí?

Aj vy ste si naložili plný fúrik predsavzatí?

Začiatok roka je ako cesta na výlet. Vždy mám pocit, že na výlete bude čas plynúť inak, že toho stihnem viac prečítať, napísať, namaľovať aj uháčkovať.

A tak si veziem šesť kíl zápisníkov, desať kíl kníh, tri rozháčkované projekty (keby dačo) a päť a pol kila farieb, farbičiek a papierov. Kto ma lepšie pozná, vie, že už štvrtý rok sa raz týždenne niekam presúvam. Raz sem a potom zase tam.

Furt som na nejakom presune, z domu do domu, chvíľami mám pocit, že som stále na ceste. S ruksakom a štyrmi príručnými taškami si nesiem svoje idealistické nastavenie a stokilovú batožinu.

No a potom príde realita.

Pretože na novom mieste alebo na výlete čas plynie presne tak isto, ako doma. A niekedy dokonca aj rýchlejšie. A tak nestihnem ani o chlp viac, ako by som stihla doma.

Ale našťastie som idealistka a je to vo mne veľmi hlboko. To len tak niečo nevykorení. Nevzdávam sa a znovu si balím zápisníky, farby, nedokončené projekty, neprečítané knihy a rukopisy. Lebo tu a tam nastane v čase diera a ja stihnem niečo prečítať, napísať, namaľovať.

Začiatok roka je ako cesta na výlet. Aj vy ste si naložili plný fúrik predsavzatí, čo tento rok so svojím životom spravíte? A keď sa teraz pozriete ponad plece na uplynulý mesiac, tak máte pocit, že sa vám toho zase až tak veľa nepodarilo?

Nezúfajte!

Máte pred sebou ešte celý rok! Presne tristotridsaťtri dní!

Ešte stihnete schudnúť do plaviek, jesť menej cukru, napísať a vydať knihu, naučiť sa nový vzor pletenia, viac oddychovať a viac jesť doma, hrať spoločenské hry s deťmi, maľovať akvarelovými farbami a naučiť sa nový cudzí jazyk.

Na výlete a pri plnení snov (a predsavzatí) je nám lepšie, keď v tom nie sme sami. Spravte každý týždeň aspoň jeden krok k svojmu lepšiemu ja. Prihláste sa na nejaký kurz alebo si kúpte permanentku do fitka, kúpte si príručku alebo sa prihláste do knižnice.

Prečo?

Pretože tam všade nájdete spriaznené duše, ktoré sú tiež na výlete. Budete sa navzájom podporovať a povzbudzovať. Naozaj to funguje, vidím to na mojich workshopoch a v autorskej podpornej skupine. Cítila som to v mastermind skupine. A vnímam to aj na pravidelných kreatívnych raňajkách, na ktorých sa stretávame s mojimi tromi tvorivými priateľkami.

Je zvláštne, že na sebe pokrok vnímame málokedy. Sme k sebe kritickí a nič nám nie je dosť. Ale pohľad zvonku mnohokrát prezradí, že sa posúvame. A svojím progresom, akokoľvek malý a bezvýznamný sa nám zdá, vieme povzbudiť a motivovať niekoho iného.

Skúste to. A ja si idem pozrieť nejaký kurz akvarelu pre totálnych začiatočníkov. Pretože moje tohtoročné predsavzatie vonia ako nová kniha a sú v ňom obrázky.

Soňa Borušovičová

Autorka je lektorka a vedie Literárny dom

Foto: Gabriela Teplická

Apropo – dali ste si predsavzatie Schudnúť? Neprehliadnite…

Trápite sa s chudnutím a diétami?

Mohlo by vás zaujímať