Jedným z najhľadanejších výrazov na nete je HOJNOSŤ. Akurát, že je to v zmysle MAŤ. A nie BYŤ.

V krbe horí oheň, výhľad na ospalé jazero, dobrá káva či jedlo. Aj takto môže vyzerať “homeoffice“

Je jeseň a cítiť to všade. Dokonca, aj vidieť. Včera som si spomenula, ako sme chodili na jazerá, keď boli deti ešte malé. Chodili sme sa brodiť lístím. Vždy sme si našli miesto, kde je veľa stromov, a teda, aj kopy lístia. Vyhadzovali sme ich do vzduchu a nechali sa nimi zasypať. Alebo sme ich vyhadzovali do povetria nohami a súťažili, koho listy najvyššie vyletia. Jaj, to boli časy. Človek si to uvedomí až vtedy, keď to už nie je… Asi to poznáte aj vy.

Vždy, keď sme v mimosezóne išli na takýto „záťah“, brali sme si so sebou do termosky čaj. Lebo na jazerách po sezóne ste si už teplý drink nedali..

Niektoré veci sa menia, iné ostávajú…

To, čo sa nezmenilo je, že každý rok príde jeseň. Aj lístie opadne. Ale niektoré veci sa menia. Čaj alebo kávu si už vychutnáte na mnohých miestach na Slovensku celoročne. A tak to je aj v Senci na juhu. Od železnice. Dali sme si s mužom „kolečko“ okolo jazera a zakotvili sme v Tankovni LUMAX.

Je to podnik, ktorý sa z malého bufetu časom premenil na reštauráciu s dokonalou atmosférou. Pod taktovkou dizajnérky Jasny Opavskej, s ktorou som roky spolupracovala, sa zrodilo miesto, do ktorého, keď vstúpite, máte pocit, akoby vás niekto objal.

V krbe horí oheň. Výhľad na ospalé jazero a kačky. Sem tam niekto prebehne naokolo. A tak mi napadlo, že o tom napíšem.

Aj takto môže vyzerať “homeoffice“

Zmena výhľadu…

Včera som si na tom mieste niečo uvedomila. Kto ma pozná vie, že ja robím veľa z domu. Píšem, robím weby, pripravujem si texty na podcasty… Keď premýšľam, pozerám von oknom. Áno, aj na našej ulici už je jeseň. Áno, aj krb mám a môžem si zakúriť. Ale včera som si uvedomila, že to sem tam zmením. Lebo zmena výhľadu vám niekedy prinesie aj zmenu myslenia. Alebo nový nápad…

Tým mojim včerajším „nápadom“ sediac v pohodlnom kresle a pozerajúc von presklenou stenou s výhľadom na jazero a kačky  je proces spomalenia. Veľa sa o spomalení rozpráva, ale… Ako to urobiť?  Boli sme zvyknutí letieť rýchlym tempom. Dokonca, moje osobné heslo v živote bolo: Keď nevládzeš, tak pridaj. Doba nám ukazuje, že spomalenie je dôležité.

Lebo len keď človek spomalí, tak mu môže naskočiť  do hlavy, aj do života, niečo iné. Presne toto mi napadlo, keď som sa pozerala von oknom sediac v pohodlnom kresle a v krbe horel oheň.

Kde nastal skrat?

Kedysi ľudia pracovali toľko, aby sa uživili. Boli v spojení s prírodou. Dnes pracujeme ako šialení. Jedným z najhľadanejších výrazov na internete je HOJNOSŤ. Akurát, že v zmysle MAŤ. A nie BYŤ.

Teším sa, že som včera mohla BYŤ.

A zájdem na to miesto častejšie. Jednak preto, čo som napísala. Ale aj preto, že to miesto vytvorili moji priatelia. A podpora lokálneho je dnes to, čo nám môže pomôcť vzájomne sa preniesť cez túto NOVÚ DOBU plnú zmien a výziev.

Pripravila: Martina Valachová

Foto: Jasna Opavská

Mohlo by vás zaujímať