Aj napriek varovaniam sa vybrali na túru. Zabila ich lavína. Viete, ako sa správať v horách?

Zdroj foto: TASR

Aj napriek varovaniam sa vybrali na túru. Zabila ich lavína. Viete, ako sa správať v horách?

V sobotu (10. 12.) večer sa na horských záchranárov obrátila priateľka slovenského turistu, ktorý sa ráno vybral aj s kamarátom na túru do Malej Studenej doliny. Dvojica mala v úmysle prejsť cez Priečne sedlo alebo vystúpiť na Širokú vežu. Keďže sa jej s ním nepodarilo skontaktovať, informovala HZS.

„Po preverení chát v trase postupu sa záchranárom podarilo zistiť, že dvojica bola naposledy videná na Téryho chate, odkiaľ sa aj napriek varovaniam zamestnancov vybrali do Priečneho sedla,“ uvádzajú horskí záchranári.

Podľa ich zistení sa do Priečneho sedla v približne rovnakom čase, no zo Zbojníckej chaty, vybrala aj iná dvojica turistov. Pre zlé podmienky pod sedlom sa však otočili a vrátili a chatu. Zo sedla nevideli nikoho zostupovať a v snehu neboli žiadne stopy.

Oblasť išiel preveriť dobrovoľný záchranár HZS pracujúci na chate spolu s ďalším kolegom.

Z doliny spozorovali veľkú lavínu, ktorá sa uvoľnila spod Priečneho sedla. Lavínište prehľadali, no bezúspešne. „Zo Starého Smokovca medzitým odišli záchranári HZS s vyhľadávacím systémom Recco a dvaja psovodi s lavínovými psami. Pes označil miesta zasypania oboch mužov,“ dodala HZS.

Pre husté sneženie, silný vietor, zvyšujúce sa riziko pádu ďalších lavín, ako aj nepriaznivú predpoveď počasia sa záchranári ešte v noci vrátili na základňu. „Transport nebohých prebehne hneď, ako to poveternostné podmienky a lavínová situácia dovolia,“ uvádzajú horskí záchranári. Správu priniesla TASR.

Naučte sa základom a vyhnite sa lavíne

Ako sa hýbať na horách? Pred časom som robila rozhovor s horským vodcom Michalom Gerčákom. Prebrali sme v ňom všetky typy nástrah v zime i v lete. Ak sa chystáte na hory, oplatí sa zistiť si informácie a naučiť sa základným pravidlám. Lavína útočí nielen v zime, ale aj v lete. Viac v rozhovore…

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať