AI? Emóciu vie zachytiť iba človek, z ktorého duše vychádza to, čo obyčajný smrteľník vidí na obrázku.

Foto: Lubo Špirko – viac na https://lubospirko.com/aw

AI? Emóciu vie zachytiť iba človek, z ktorého duše vychádza to, čo my, obyčajní smrteľníci, vidíme na obrázku.

Nemám krištáľovú guľu, aby som predpovedal budúcnosť. Ale dnes sa hovorí veľa o AI – umelej inteligencii, ako dokáže nahradiť napríklad umelcov – z môjho pohľadu hlavne fotografov.

Táto téma ma začala dosť zaujímať, pretože tvorím obrazy, ktoré mám v hlave, ktoré som si vymyslel a ktoré by som chcel realizovať. Je to zložitejší proces, než sa zdá. Je potrebné vymyslieť základnú myšlienku, urobiť ju v kompozícii, technicky zabezpečiť tak, aby sa vôbec dali fotografie vytvoriť, nájsť aktérov, ktorí na fotografii budú, a nakoniec tú fotku urobiť. A musí byť dobrá. Musí lahodiť oku. Každý z účastníkov má na tom svoj podiel.

AI
Almost white

Dá sa tvoriť, samozrejme, aj náhodné umenie.

Zoberieme fotoaparát, fotografujeme len tak všetko okolo, ako keď pištoľník strieľa od boku do vzduchu. Náhodne môžeme trafiť kačicu, ktorá letí na oblohe. Ale je to veľmi nepravdepodobné.

Ak chceme niečo vytvoriť, musíme to mať najprv vo svojej fantázii. Zavrieť oči a vidieť obraz, niekedy aj v dosť ostrých kontúrach. A potom ho už len technicky dať na nejaké médium, prostredníctvom ceruzky, štetca alebo fotoaparátu. Toto si myslím, že umelá inteligencia zatiaľ ešte nevie urobiť. Nevie mať pocit, nevie, čo je to byť smutný, čo je to byť nadšený, čo znamená byť spokojný s výsledkom a mať dobrý pocit z dobre vytvoreného diela.

A myslím, že to ešte bude trvať dlho, takže sa niet čoho príliš obávať.

AI - umelá inteligencia
Autor: AI

Na to, aby sme vytvorili obrazy aj pomocou AI, musíme byť kreatívni a musíme vedieť, čo chceme vytvoriť.

Pretože len na základe slov umelá inteligencia povyberá, čo sa k slovu najlepšie hodí, a dotvorí to do celku. Síce výtvarne krásne, ale bez duše. Našiel som pár príkladov, ktoré sú urobené strojom, sú výtvarne dokonalé, ale ak sa na ne zadívate, nemajú dušu. Dívate sa do očí, ktoré vám nevedia povedať žiadny príbeh, sú prázdne, je to iba obraz. Emóciu vie zachytiť iba človek, z ktorého duše vychádza to, čo my, obyčajní smrteľníci, vidíme na obrázku.

Autor: AI – umelá inteligencia

Ďalšou vecou, ktorú budú musieť tvorcovia vyriešiť, sú legislatívne prekážky…

Pretože to, čo dnes nazývame umelou inteligenciou, je len dobre urobený softvér. Na hľadanie v databáze už vytvorených obrazov po webe a vyberanie z toho, čo sa do výsledného obrazu hodí. Samozrejme, fungujú tu nejaké autorské pravá na pôvodné obrázky a tie treba riešiť. Dobrou správou je, ktorú som sa dočítal niekde v odbornom článku, že takéto obrázky nebudú podliehať copyrightu. Netreba sa báť toho, že nás takzvaná umelá inteligencia skoro nahradí. Momentálne to, čo nazývame umelou inteligenciou, je len vykrádač obrázkov už vytvorených človekom, umelcom, výtvarníkom.

AI verzus umelec
Autor: Lubo Špirko – https://lubospirko.com/dance

Takže za každým takýmto dokonalým obrázkom musíte hľadať výtvarníka, ktorý to dá dokopy, aby to vyzeralo pekne. Je len otázkou, či takýto obrázok, ktorý nebude podliehať autorským právam, bude pre výtvarníka zaujímavý. Pretože bude mať v podstate iba komerčný charakter a bude mu chýbať jeho vlastný rukopis. A nezažije ten krásny pocit, ktorý sprevádza umelca pri tvorivom procese.

Ak Vás zaujímajú príbehy fotografií, ktoré som fotil, zaregistrujte sa do FB skupiny Lubo SPIRKO LAB.

Viac fotografií nájdete na www.LUBOSPIRKO.com

Fotografie v strede článku sú z webových stránok zaoberajúcich sa tvorbou obrázkov pomocou AI.

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať