fbpx
Adriana Bocanová: Odišla z gastra a venuje sa tvorbe machových obrazov

Adriana Bocanová: Odišla z gastra a venuje sa tvorbe machových obrazov

Adriana Bocanová sa venuje tvorbe živých obrazov z machu. Sú nádherné a zdobia už nejeden priestor v hoteli, kancelárii, na úrade, v domácnosti aj vo wellness. Príbeh tohto podnikania sa začal pred rokom a pol. Predtým sa Adriana pohybovala v oblasti gastronómie a cestovného ruchu a pôsobila i v zahraničí. Po dvoch materských dovolenkách sa rozhodla ostať žiť na Slovensku.

Adriana prezraďte, čo vás viedlo práve k tvorbe z machu?

Bola to moja kreativita skĺbená so vzťahom k prírode. Odjakživa som sa venovala designu a vyrábaniu dekorácii do interiérov a exteriérov. V spolupráci s odborníkmi z oblasti stolárskej výroby, umeleckého kováčstva, laserového designu vznikajú originálne  diela ako napríklad erbový štít mesta Poprad.

Čo všetko ste si museli naštudovať?

Na machy som sa špecializovala po tom, ako vznikla tzv. stabilizácia. Je to metóda, ktorá predlžuje ich životnosť na 5-10 rokov. Machy si vďaka nej udržia svoje pôvodne vlastnosti ako farbu, tvar, pružnosť z tokom na baze glycerínu.

Aké druhy machu sú vhodné do interiéru?

Všetky. Je ich niekoľko druhov, spomedzi ktorých sa hlavne do kúpeľni a wellness používa tzv. islandský lišajník, ktorý ma rad vlhkejšie prostredie a je teda vhodne ho umiestňovať do kúpeľní a k bazénom.

 Čo je pre Vás najväčšou inšpiráciou?

Sú to predovšetkým potulky v prírode, kde čerpám energiu, relaxujem a inšpirujem sa.
A samozrejme nápad a predstavivosť. Kombinujem rôzne druhy exotického dreva ako je korok, amano, dopĺňam kameňmi a rôznymi druhmi rastlín.

Sú vaše diela ťažké na údržbu? Ako sa treba o ne starať?

 

Obrazy a steny sú výnimočné aj tým, že nevyžadujú žiadnu údržbu. Nesmú sa rosiť ani zalievať. Zároveň sa nesmú vystaviť priamemu slnečnému žiareniu, mohli by nastať zmeny tvaru, alebo straty farby, jednoducho by sa poškodili. Taktiež sa nesmú vyvesiť do blízkosti silného tepelného zdroja ako sú napríklad žiarivky.

Ak by ste mali vybrať vaše najobľúbenejšie diela, ktoré by to boli?

Každý obraz je jedinečný originál vytvorený s láskou a je kúskom zo mňa. Mám to nesmierne šťastie, že moja práca je zároveň aj mojim koníčkom.

Vyzeráte výborne – prezradíte čitateľom váš recept?

Ďakujem za kompliment. Ako každá žena a matka všetok svoj čas venujem svojim dvom deťom Adamovi a Laure a svojej práci. Neodmysliteľnou súčasťou môjho života je popri tom  pohyb a šport. Pravidelne cvičím, behám, s deťmi často chodím na túry do prírody. Je to pre mňa vynikajúci relax, vďaka čomu je pre mňa vek len číslo.

 

Foto: archív Moss Creative