Telo má samoregulačné systémy – ako mu pomôcť, aby sa metabolizmus nespomaľoval?

Aby sa metabolizmus nespomaľovalAby sa metabolizmus nespomaľoval…

Telo má samoregulačné systémy – ako mu pomôcť, aby sa metabolizmus nespomaľoval? Pohyb je na metabolizmus zázračný liek, ktorý všetko rozhýbe a „gombíky v tele“ a metabolizmus fungujú tak ako majú. A práve to sa ľudia snažia obchádzať a manipulujú svoje telo nevedome len so stravou. Telo má samoregulačné systémy, keď ho podporíme úplne prirodzeným základom.

To však mnohokrát potrebuje ísť dosť viac do hĺbky našich presvedčení o celom systéme. Teda začať hlavou a zistiť, čomu sme uverili a nie je to zdravé.

Tu je aj veľký vplyv marketingových trendov a potravinárskeho priemyslu, ktorým to vyhovuje.

Jeden ho nadmerne zasýti a druhý potom využíva túžbu rýchleho chudnutia na úkor porozumenia, ako telo funguje – napr. keto diéty (tým nemyslím len práškové keto jedlá – to je len časť), ale aj dlhodobé udržiavanie tela v ozajstnej ketóze,-teda v striktne tukovom metabolizme. To bolo spočiatku využívané na úplne iné účely – liečenie psychických porúch. Áno, schudne sa rýchlo a hlavne sa odbúra veľa vody z tela, ktoré sacharidy prirodzene držia.

Problém nastáva, až keď človek nevydrží – diéta je veľmi striktná a možno vydrží aj roky, ale potom prepne náhle do sacharidového metabolizmu. Jednoducho, zaradí sacharidy vo väčšom množstve. Organizmus má pocit, že po období nedostatku (teda zapnutia maximálneho spaľovania zásob) je opäť hojnosť a teší sa – zásoby sa snaží rýchlo doplniť. Takto to fungovalo v prírode, nešlo o líniu, ale o prežitie.

Urobte si čas pre seba…

Video – ukážka z rozhovoru o emočnom jedení

A kilá (vrátane vody) sa nabalia s veľkým jojo-efektom a metabolizmus má čo robiť.

Teda on je v pohode, presne vie, čo robí, len dôsledky na váhe akosi nie sú dotyčnými vítané. A to len neporozumel následkom. Preto treba telu rozumieť a nie experimentovať za cenu rýchleho chudnutia. Dá sa to aj zdravo, postupne a s rešpektom k svojmu telu.

Základom je pochopiť, že netreba žiadne extrémy a hladovania, keď si dlhodobo udržiavame funkčný systém… telo sa čistí samo. A aj zmena, keď sme to nevedeli alebo nerobili, môže byť postupná a viac príjemná ako extrém. Dôležité je začať robiť to, čo nás podporí a nie poškodí…

Nela Sullens – ➡️ Nela je medzinárodne certifikovaná koučka zdravia – zastrešuje komplexné riešenia prepojenia vnútra a tela a dlhodobé zmeny správania sa. Taktiež dlhé roky expert na fitness stravovanie.

 

Text vznikol v reakcii na článok o flexibilnom metabolizme.

Chcete zistiť viac? Pridajte sa na SooGooD víkendovku…

Máme poslednú izbu pre 2 osoby. Každá jedna diéta či prášky na schudnutie sú drahšie, ako tento pobyt. A na rozdiel od diét a práškov, informácie z víkendovky vás nastavia na novú cestu. A už nebudete musieť bojovať.

Prihlasovací formulár SooGooD 09. – 11.6.2023

Mohlo by vás zaujímať