9 odborných rád pri hľadaní práce pre 40+

9 odborných rád pri hľadaní práce pre 40+

Ľudia po štyridsiatke majú vo väčšine bohatú pracovnú históriu, majú mnoho skúseností. Ako z množstva informácií vybrať tie správne, ktoré sú pre HR stranu relevantné?

Mať cez 40 rokov a hľadať si nový job je (nie len) na Slovensku pomerne dobrá škola života. A prvá lekcia sa volá tvorba a posielanie CV. Spýtali sme sa niekoľkých HR odborníkov, ktorí pracujú priamo v spoločnostiach, pôsobia ako nezávislí HR konzultanti, alebo recruitment špecialisti. Ak si hľadáte novú prácu, CV bude vašim prvým kontaktom s ľuďmi, ktorí sa výberu uchádzačov venujú. Koľko času, pozornosti a energie venujete príprave CV? Máte jednu univerzálnu verziu a tú posielate ako reakciu na viacero ponúk? Alebo si upravujete CV na každú pozíciu zvlášť? A čo je správne? Na tieto, ale aj ďalšie otázky, vám prinesieme názory a rady odborníkov v našej minisérii článkov.

V najbližších týždňoch na našich stránkach nájdete odborné rady na tieto témy:

1. Ako ďaleko do vlastnej pracovnej histórie pri písaní CV ísť. Ako sa postaviť k obdobiam nezamestnanosti a materskej dovolenky.

2. Ako hovoriť rečou kmeňa, ktorému sa ozývate. (Akú úlohu pri písaní CV zohráva kultúra a prezentácia spoločnosti, kam svoje CV posielate.)

3. Aký druh informácií v CV uvádzať a do akej hĺbky. Čo je a čo nie je v CV podstatné.

4. Je alebo nie je motivačný list dôležitý?

5. CV a sociálne médiá. Vedeli ste, že vaše profily na  LinkedIn a Facebooku sú už dnes súčasťou vášho CV?

6. Fotografia – akú úlohu môže v CV zohrávať a čo má dobrá fotografia na CV mať.

7. Používať na prípravu CV šablóny, vlastnú kreativitu, alebo odbornú pomoc?

8. Nie len obsah, ale aj grafické spracovanie CV zaváži.

9. Uvádzate v CV vaše hobby? Robíte dobre. Viete ako vám to môže pomôcť?

stopka
Martin Stopka
Rozhovor pre 40plus.sk
Anna Janošková
catcouch - Dagmar Polievková, kouč
Dagmar Polievková
Dagmar Sliacka, spolupracovníčka 40+
Dagmar Sliacka

Dnes vám prinášame prvé dve témy.

1. Ako ďaleko do vlastnej pracovnej histórie pri písaní CV ísť.

Ľudia po štyridsiatke majú vo väčšine bohatú pracovnú históriu, majú mnoho skúseností. Ako z množstva informácií vybrať tie správne, ktoré sú pre HR stranu relevantné?

„ Pri posudzovaní životopisov považujeme za relevantné obdobie posledných 10-tich rokov, prípadne posledných 3 – 5 zamestnaní,“ hovorí Martin Stopka,  Recruitment Consultant z Recrulab. 

K uvádzaniu maximálne posledných 10-tich rokov praxe sa prikláňa aj Anna Janošková, riaditeľka ľudských zdrojov Dr. Max Slovakia,  ktorá dáva aj odporúčanie k informáciám, týkajúcich sa vzdelania: „Nemusíte písať roky, kedy ste školu ukončili, takto nikto nebude vedieť, koľko máte rokov.  Pokiaľ má kandidát/ka obavy z toho, že vek môže byť obmedzujúcim faktorom, môže údaje o rokoch v CV vypustiť.“ 

A čo v prípade, že v priebehu posledných 10-tich rokoch bolo obdobie, kedy bol človek nezamestnaný, alebo bol na materskej dovolenke? Uvádzať, či neuvádzať tieto obdobia v životopise?

„Ak sme napríklad boli nejaký čas nezamestnaní, nemáme sa za čo hanbiť. Buď to v CV uveďme, alebo sa k tomu prihlásme počas pohovoru. Je to naopak dobrá príležitosť obrátiť to v náš prospech a popísať, ako sme sa s touto situáciou vyrovnali, že sme napríklad medzi tým študovali, rekvalifikovali sa a podobne,“ radí Dagmar W. Polievková, nezávislý HR konzultant a kouč.

Ani materská dovolenka nie je ničím, čo by vám v životopise uškodilo. „Uvádzať ju nemusíte, ak sa ale predsa len rozhodnete ju ukázať v CV, opíšte toto obdobie ako aktívne, čomu ste sa dobrovoľne venovali, či mali part time job … ja by som sa za to osobne nehanbila, je to veľká skúsenosť a získanie nových zručností!,“ hovorí Anna Janošková.

2.Ako hovoriť rečou kmeňa, ktorému sa ozývate

Dobre vypracované CV môže byť vašou vstupenkou do novej etapy pracovného života. Otvárať sa novým výzvam znamená spravidla spoznávať aj celkom nové prostredie, kultúru, dynamiku potenciálneho nového zamestnávateľa. Preto je dôležité už vo fáze prvého kontaktu vedieť, s kým komunikujete. Odborníci, ktorých sme oslovili, sa zhodujú v tom, že je dôležité uvedomiť si, komu a za akým účelom náš životopis posielame.

„Uvážme vždy dôkladne, komu budeme CV adresovať. Je rozdiel, či ho posielame na personálne  oddelenie, alebo agentúru zamestnávania. Či má CV podporiť našu kandidatúru na konkrétnu pozíciu, alebo chceme zaujať a dostať sa do akejsi generálnej databanky kandidátov. Je užitočné, ak má adresát dojem, že sme CV poslali iba jemu a že vieme čo chceme,“ radí Dagmar W. Polievková. Podľa Dagmar Sliackej, špecialistky v oblasti HR a poradenstva, je dobré zorientovať sa aj v tom, ako spoločnosť komunikuje navonok, pozrieť si jej webové stránky, profily na sociálnych sieťach. Ďalej je dobré navnímať, či ide skôr o formálnejšiu alebo neformálnejšiu komunikáciu, ktorou sa spoločnosť prezentuje.

„Je rozdiel, keď si posielam informácie o sebe do banky, alebo napríklad do mladej spoločnosti s vekovou skladbou do 30 rokov,“ hovorí Dagmar Sliacka.


ZHRNUTIE

–        Vo svojom CV uvádzajte posledných 10 rokov svojej praxe alebo maximálne 3-5 posledných zamestnaní
–        Obdobia nezamestnanosti alebo materskej dovolenky nie sú hendikepom ale príležitosťou
–        Venujte pozornosť tomu, do akej firmy CV posielate, akú kultúru komunikácie spoločnosť má a rešpektujte ju

V najbližšom článku sa bližšie pozrieme na druh a rozsah (hĺbku) informácií, ktoré je v CV potrebné uviesť a  odhalíme, či je alebo nie motivačný list dôležitý.

https://www.40plus.sk/5-odbornici-radia-ako-na-cv-a-motivacny-list/

Mohlo by vás zaujímať