fbpx
5 vedecky overených dôvodov, prečo vám pobyt v prírode prospieva

5 vedecky overených dôvodov, prečo vám pobyt v prírode prospieva

Leto je v plnom prúde, čo znamená, že je na čase vytiahnuť z komory alebo skrine stan, pripraviť si rybárske prúty, kúpiť krém proti komárom a zamieriť do prírody. Kempovanie vám umožní uniknúť z pasce mestských problémov, odvrátiť pozornosť od zvyčajného okolia a vychutnať si upokojujúcu scenériu toho najvzácnejšieho, čo nám príroda ponúka!

Existuje množstvo vedeckých dôkazov, ktoré nakoniec vyplývajú aj z logického uvažovania a hovoria, že rekreácia a pobyt v prírode znižuje stres, má priaznivý vplyv na myseľ a celé telo. My vám preto o tých najlepších účinkoch niečo v našom článku povieme.

Pustite sa spolu s nami do zaujímavého čítania a

„Spoznajte sladké tajomstvo radostného života. Nie vždy s úsmevom, ale aspoň s pokojom.“

(Oliver Wendell Holmes Senior)

  1. Vitamín D je nevyhnutný pre vaše telo

Nemusí to byť práve kemping, ktorý vás vytiahne z tieňa kancelárie a donúti si užívať príjemné počasie. Ak nemáte čas na výlet a máte šťastie, že disponujete terasou, tak krásne zariadená záhrada a terasa s modernou exteriérovou dlažbou, „zaliata“ rozžiareným Slnkom, sa postará o správnu produkciu vitamínu D. Vitamínu, ktorý podporuje dobrú náladu, posilňuje kosti a zuby, znižuje riziko srdcových ochorení, či zlepšuje prietok krvi a znižuje krvný tlak.

  1. Prirodzené svetlo normalizuje váš spánok

Získanie dostatočného množstva slnečného žiarenia spôsobí, že sa budete cítiť oddýchnutí a uvoľnení. Je to  zapríčinené správnym nastavením produkcie melatonínu vo vašom tele. Melatonín je hormón, ktorý kontroluje denné rytmy celého organizmu a v prípade tmy je jeho produkcia najvyššia.

Aby ste si ho ale počas spánku užili čo najviac, je nutné, aby ste sa cez deň vystavili pôsobeniu Slnka, ktoré jeho produkciu v tomto čase blokuje. Zachováva a akoby ukladá potrebné množstvo melatonínu na noc, vďaka čomu pokojne spíte a odpočívate.

  1. Byť vonku vám pomáha zbaviť sa stresu

Náročná práca a jej množstvo, najmä pri interakcii s elektronickými zariadeniami, je hlavnou príčinou stresu. Ak sa aspoň vo svojom voľnom čase dokážete vyhýbať výdobytkom dnešnej doby, dobre urobíte. Aj 30 minút na záhrade dokáže urobiť veľa. Ak samozrejme nemáte oddychovú v blízkosti od moderného a od inak potrebného septika. Možno sa vám to zdá čudné, prečo to spomíname, ale čudovali by ste sa, koľko ľudí pri plánovaní oddychovej zóny a iných potrebných súčastí záhrady často nedomyslí detaily.

  1. Kde a kedy dokážete lepšie prehodnotiť dôležité veci?

Ľudský mozog spotrebuje 20 % všetkej energie produkovanej telom a táto požiadavka sa zvyšuje o 5-10 %, ak sa zameriavate na duševný problém. Ani v momente odpočinku sa úplne nevypne a neustále určitým spôsobom pracuje. Jednotlivé mentálne procesy mozgu stimulujú mechanizmus sebaidentifikácie a pomáhajú tak kontrolovať vlastné správanie, vďaka ktorému dokážete dôležité veci prehodnotiť oveľa lepšie!

Ak ste si vašu terasu zútulnili pomocou travertínu,  tak na relax budete potrebovať kvalitný záhradný nábytok. Prípadne na meditáciu vhodnú yoga podložku.

  1. Čerstvý vzduch zlepšuje krvný tlak

V znečistenom mestskom ovzduší dochádza k väčšiemu opotrebeniu tela. Zvyšuje sa srdcová frekvencia a  krvný tlak. Čerstvý vzduch naopak pomáha a normalizuje kardiovaskulárny systém.

Množstvo kyslíka vstupujúceho do vášho mozgu reguluje aj produkciu serotonínu – látky, ktorá ovplyvňuje náladu, chuť k jedlu, pamäť, sociálne správanie a ďalšie procesy.

Jeho väčšie množstvo však môže viesť k podráždeniu a extrémnemu stresu, nedostatok zasa k psychickej depresii. Čerstvý vzduch pomáha túto potrebnú hladinu serotonínu rozvíjať a prispieva k dobrej nálade.

Ako vidíte, príroda je ako liek, ktorého účinky si môžeme dopriať bez lekárskeho predpisu, kedykoľvek a zadarmo.

„Príroda dokáže rovnako ako básnik vytvoriť tie najväčšie efekty s najmenším počtom prostriedkov.“   (Heinrich Heine)

Tak sa o tom presvedčte aj na vlastné oči!