fbpx

5 tipov, ktoré vám pomôžu s výberom dámskych náramkových hodiniek

5 tipov, ktoré vám pomôžu s výberom dámskych náramkových hodiniek

Kým nosenie hodiniek bolo v minulosti skôr výsadou mužov, dnes sa majú veci úplne inak. Súčasní návrhári hodiniek vstúpili do éry, kedy sa veľká pozornosť dostáva aj dámskym hodinkám. Prichádzajú s radom komplikovaných mechanizmov a nevšedných prevedení, ktoré majú uspokojiť čoraz náročnejšie ženské požiadavky.

 Pripravili sme pre vás 5 tipov, ktoré vám pomôžu výber zúžiť a kúpiť si tie správne.

Tip 1: Ako vybrať správnu veľkosť ciferníka

Dámske hodinky majú štandardne menšiu veľkosť a viac, ako na technické parametre kladú dôraz na eleganciu a jemnosť. Väčšina značiek vyrábajúca dámske hodinky poskytuje ciferníky s priemernou veľkosťou 22 – 34 mm.

Výber by sa mal odvíjať od proporcií ženského zápästia, ale aj od príležitosti, na ktorú budú hodinky nosené. Pre drobnejšie zápästia s odvodom 12 – 14 cm sa lepšie hodí priemer ciferníka v rozmedzí 22 – 28 mm. Naopak, so širším ženským zápästím 14 – 17 cm bude dobre fungovať väčší ciferník s priemerom 28 – 34 mm. Na trhu však nájdete aj omnoho väčšie rozmery, v závislosti od štýlu hodiniek (napr. športové hodinky Apple Watch).

Tip 2: Vyberte si hodinky, ktoré budú zodpovedať vášmu životnému štýlu

Casual hodinky – neformálne hodinky sú skvelou voľbou na každodenné nosenie. Vyznačujú sa pekným koženým remienkom a jednoduchým, malým až stredným, ciferníkom, ktorý bez problémov zmestíte pod bundu alebo kabát.

Športové hodinky – ak patríte k aktívnym ženám, ktoré sa intenzívne venujú športovým aktivitám, pravdepodobne uprednostníte radšej tento typ hodiniek. Sú charakteristické veľkým, ľahko čitateľným ciferníkom a silikónovým alebo gumeným remienkom.

Formálne hodinky – tieto hodinky plnia úlohu jemného šperku. Vyznačujú sa tenkým remienkom a elegantným ozdobným ciferníkom, ktorý môže obsahovať diamanty či iné trblietavé “kamene”.

Tip 3: Zlaďte hodinky s tónom vašej pleti

Koncept studených a teplých tónov sa vo svete módy využíva vo veľkej miere. Hodinky, ktoré sa hodia v vášmu typu pokožky, môžu výrazne zlepšiť váš celkový vzhľad. Čo sa kovových remienkov týka, platí, že strieborné farby sa hodia viac dámam s chladným odtieňom pleti a zlaté (či ružovo zlaté) remienky sú zase vhodné pre teplé typy pokožky.

Náš extra tip: Moderné Citizen hodinky vás ohúria svojou ponukou rôznych štýlov a farebných prevedení.

Tip 4: Priplaťte si za kvalitu

Rozhodne nechceme zruinovať váš rozpočet, no výber hodiniek by ste mali brať ako investíciu. Kvalitný kúsok od popredných značiek s dlhoročnou tradíciou vám dokáže vydržať aj celý život. Nenechajte sa oklamať šikovnými marketingovými ťahmi, ktoré propagujú “pekné a lacné” hodinky, no po pár noseniach sa vám doslova rozpadnú na ruke. Elegantné dámske hodinky Seiko, Citizen alebo Casio spájajú prémiové materiály, špičkové technológie a nápaditý vzhľad, takže predstavujú skvelú potencionálnu investíciu.

Tip 5: Vyberte si typ strojčeka, ktorý vám vyhovuje

Rozhodnutie, aký typ strojčeka si zvoliť je len na vašom osobnom uvážení. Ak nepatríte k príliš technickým typom a kupujete si svoje prvé hodinky, v stručnosti vám zhrnieme základné informácie.

Na výber máte 2 hlavné mechanizmy strojčekov, a to mechanické alebo quartzové.

Mechanické strojčeky – majú za sebou dlhú remeselnú tradíciu a vyznačujú sa plynulým pohybom sekundovej ručičky. Ich nevýhodou je však omnoho vyššia cena, vysoké nároky na údržbu a citlivé zaobchádzanie a tiež menšia presnosť. Každopádne sú to hodinky, ktoré majú “dušu aj srdce”, takže milovníci hodiniek ich určite ocenia.

Quartzové strojčeky – na rozdiel od mechanických strojčekov sa quartz vyznačuje väčšou presnosťou a cenovou dostupnosťou. Sú tiež praktickejšou voľbou z pohľadu údržby.

Nedajte sa zastrašiť. Vybrať vhodný ciferník, remienok či mechanizmus nie je zas až taká veda. Dôležité je, aby ste sa v nich cítili dobre. Veď práve doplnky sú to, čo robí každú ženu o niečo výnimočnejšiu a ženskejšiu.

Zdroj obrázka 1: hedgehog94 / Shutterstock.com

Zdroj obrázka 2: Nadezhda Akimova / Shutterstock.com

Zdroj obrázka 3: Nor Gal / Shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať