5 spôsobov na získanie prevahy nad kultom mladosti

5 spôsobov na získanie prevahy nad kultom mladosti

„Čaká ťa skvelá desaťročnica a jej vyvrcholenie bude stáť zato“ – zahrnula so svojej gratulácie k mojim tridsiatinám staršia priateľka Magda. Vždy som sa mohla na jej „predpovede“ spoľahnúť, ale pri tejto som si nebola istá. V duchu som si predstavila, o čo všetko ma štyridsiatka oberie a vydralo sa zo mňa: „Skutočne?“

Uplynulo 14 rokov od pamätného Magdinho proroctva, čo všetko príde potom, keď dozrejem, nažijem si a stanem sa chrumkavou. Ako inak, mala pravdu. Ten odstup a nadhľad, ktoré som získala, sú k nezaplateniu. Aj moja mentálna „príprava“, keď som zaujala postoj, že žiadne oplakávanie strát sa pri štyroch krížikoch konať nebude. Zaumienila som si, že určený chronologický vek si nebudem všímať, že pre mňa bude rozhodujúci biologický vek. Ten viem ovplyvniť dobrým staraním sa o seba.
To mi prišlo dosiahnuteľné a z pohľadu prevencie aj užitočné. Primiešala som si k tomu ešte vášnivé robenie vecí, ktoré mám rada, aby som si vytvárala pozitívne emócie. Tie zase predlžujú žitie, tak som si povedala, že nimi rozhodne šetriť nebudem. Aj moje oslavy narodenín sú za posledné roky predovšetkým o zážitkoch, doprajem si polmaratón, „pobyt“ na koni v jazdiarni alebo v Paríži, kurz modelovania z hliny…

Zjednodušujem to, ale to nastavenie v hlave nesmierne veľa urobí, veď to poznáte.

Janette Šimková

Zobudíte sa do dňa, kedy si prídete ako Bohyňa a ostatní z vás nespustia oči, aj keby ste mali tepláky. V dni, kedy si prídete neviditeľná z vás ani tie najskvelejšie šaty neurobia objekt hodný obdivu. A to všetko sa odohrá ešte skôr, než sa nahodíte do verzie, ktorú majú ostatní vizuálne zočiť. O tej pocitovej vizáži ani nehovoriac.
Chvíľu mi trvalo, než som pochopila, čo sa myslí tým, že som to, čo moje myšlienky. To bol poriadny aha moment – precitnúť, že keď zmením uvažovanie o sebe, zmení sa všetko. 

Mať pozitívny, láskyplný a zhovievavý vzťah k sebe sa javí ako klišé. Len do momentu, než zistíme, že bez toho žiadne vnútorné vyžarovanie krásy nie je možné. A práve to, čo z nás „ide“ von, vytvára v druhých predstavu o tom, aká stará je naša duša. Keď sa ma ľudia pýtajú, čo robiť pre duševnú mladosť, bez zaváhania reagujem, že je to o vášnivej chuti žiť naplno každý deň. Opäť také klišoidné. Mne to funguje, udržiava to moju pozornosť v chcení, a nie lamentovaní. Keď niečo robíme, je ťažšie sa ľutovať, aj to robiť. Preto býva najlepšia odpoveď na mnohé emočné turbulencie činorodosť. V nej sa negatívne emócie dobre rozpúšťajú. 

Nech som aj konkrétna. Mám pre vás 5 tipov, ktoré mi prídu nápomocné pri získavaní prevahy nad kultom mladosti.

1. Vyberte sa na emočné a mentálne nákupy – potrebujete pozitívny egoizmus!
Pravdaže, potrebujete aj skvelo padnúce šaty. Urobte si však aj nákupný zoznam toho, čo potrebujete, aby ste sa zabávali, cítili sa spokojne a vyrovnane. Chce to od vás spísať si položky, ktoré vám umožnia baviť sa, strácať pojem o čase, uvoľniť sa, cítiť sa šťastne, užitočne, naplnene… Nech je to čokoľvek, potrebujete to vedieť a mať v tom jasno. Hlavne preto, aby ste toho robili čo najviac, lebo vás to dobíja pozitívnou energiou. Konečne nastal čas postarať sa o seba!

2. Prechovávajte k sebe úctu – vtedy ste okúzľujúce!
Jediná osoba, ktorá je pri vás nepretržite po celý život, ste vy sami. Oplatí sa preto myslieť na to, že máte žiť, pokým ste na žive – tu a teraz. Žiadne neskôr, keď budete niekým lepším a príde lepšia príležitosť. Tá býva maskovaná, aby s vami hrala hru na kto z koho. Hádajte, kto vyhrá, keď budete zbytočne veľa otáľať! Na podporu samých seba nie je potrebné nič nákladné. Stačí sa k sebe správať v každej situácii láskyplne, alebo aspoň zhovievavo. A viete, čo vás urobí ešte atraktívnejšími? Keď sa budete povzbudzovať do nových výziev namiesto sabotovania vlastných túžob!

3. Zbavte sa závislosti od názoru iných ľudí – oslobodzuje to!
Už dávno viete, že nedokážete vyhovieť všetkým. Ani sa im zavďačiť. Ani si ich získať iba tým, že sa prispôsobíte a placho stiahnete. Nepotrebujete sa toľko starať o názor druhých. Radšej tú energiu vložte do odvahy skúšať nové veci. Posmeľujte sa, že nemáte čo stratiť. Budete trápne? Skutočne? O tom rozhodujete vy!

4. Bezčasová zóna – iba vy a to čo máte rady!
Doprajte si čokoľvek, čo na vás zapôsobí ako doping, pravdaže, legálny. Neopovážte sa mať výčitky svedomia, že si dopriavate trochu roztopaše, a hlavne času pre seba. Ste predsa natoľko dôležitá, že si to zaslúžite. Keď pochybujete o tom, či si to zaslúžite, pristavte sa pri tom. Najskôr sa potrebujete naučiť venovať si pozornosť a rozmaznávať sa. Nikto to pre vás neurobí, na to ste už prišli, však?

5. Denne si udeľujte Nobelovu cenu za pozitívnu sebamotiváciu!
Porovnávať sa je dovolené iba sama so sebou a s tým, čo ste už dosiahli a čo sa vám podarilo. Zmyslom je tešiť sa z vlastného pokroku, nie naháňať ten cudzí. Všímať si, aký kus cesty ste prešli a čo ste do neho všetko vložili a čo sa ešte dá. Zatrhnite si porovnávanie s 10 superhrdinkami súčasne, vyrobíte si z toho akurát tak paralýzu z analýzy.

Čo funguje vám? Podeľte sa o svoje tipy, my ostatné vám budeme za ne vďačné.

Janette Šimková
Životná a vzťahová koučka

Mohlo by vás zaujímať…

Mohlo by vás zaujímať