5 najväčších mýtov o našich zuboch, ktoré je na čase vyvrátiť

5 najväčších mýtov o našich zuboch, ktoré je na čase vyvrátiť

Internet je rôznych informácií a údajov doslova preplnený. Určite ste už preto počuli o svojich zuboch a ďasnách veľa zaujímavých múdrostí a rád. Pod týmito odovzdanými zubnými znalosťami sa však často skrýva aj viacero mýtov a nie všetko, čo sa hovorí, je aj pravda.

A práve preto sa pozrieme na niekoľko najčastejších mýtov, ktoré je na čase objasniť a nahradiť nielen kvalitnou dentálnou hygienou.

Zubný kaz môžeme zdediť

Častým mýtom je, že zubný kaz sa dedí. Až tak celkom to ale pravda nie je. Dôvodom tohto tvrdenia môže byť fakt, že vznik kazu podporuje množstvo faktorov, ktoré sú dedičné, ako napríklad rýchlosť prúdenia slín, ich minerálne zloženie a hodnota pH v ústach, vďaka ktorej sa v ústach vytvárajú „ideálne“ podmienky pre vznik baktérií.

Samotný kaz ako zubné ochorenie zdediť ale nemôžeme, pretože ide o infekčné ochorenie. Niektoré faktory, ktoré podporujú vznik zubného kazu, dedičné už byť môžu.

Med podporuje vznik zubného kazu

Je všeobecne známe, že pravidelná konzumácia sladkých jedál s vysokým obsahom cukru zvyšuje riziko vzniku zubného kazu. Vedci však zistili, že prírodný pravý včelí med má liečivý účinok na zuby, pretože obsahuje takzvané inhibítory, ktoré bránia rozvoju baktérií zubného kazu. Nevýhodou týchto inhibítorov je, že sú citlivé na teplo. Preto med týmto spôsobom nefunguje v horúcich nápojoch, ako je čaj alebo mlieko.

Aj kvalitný včelí med teda môže predchádzať zubným ochoreniam. Lyžica čistého prírodného medu denne môže okrem všeobecnej starostlivosti o zuby a čistenia pomôcť podporiť aj zdravie vašich ďasien.

Čím silnejšie si čistíte zuby, tým lepšie

Za nevyhnutnú súčasť zdravia a krásy našich zubov sa považuje aj pravidelná ústna hygiena. Preto, rovnako ako občasnou konzumáciou pravého včelieho peľu, aj čistením zubov si môžete posilniť svoju imunitu!

Čistenie zubov by z tohto dôvodu malo byť našou každodennou rutinou. Veľa ľudí si ale myslí, že čím silnejšie sú zuby čistené, tým čistejšie sú. Rozhodujúci však nie je tlak vyvíjaný pri čistení zubov, ale spôsob, akým sa to robí.

Príliš silné čistenie zubov môže naopak poškodiť sklovinu. Vďaka tomu sú vaše zuby citlivejšie, pretože horná ochranná vrstva je vážne napadnutá, čo môže viesť až k nepríjemnému zápalu ďasien .

Nadmerný tlak útočí na naše zuby a môže spôsobiť ich následné poškodenie. Na šetrné odstránenie všetkých baktérií je preto dôležité použiť aj správnu techniku ​​čistenia.

Mliečne zuby si nevyžadujú takú intenzívnu starostlivosť

Tento mýtus prevláda medzi ľuďmi už mnoho rokov. Veľa z nich verí, že mliečne zuby si nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť, keďže aj tak vypadnú a po nich prídu tie trvalé. Tento postoj je ale nesprávny, pretože len čo je mliečny zub postihnutý napríklad kazom alebo hlboko zakorenenou paradentózou, baktérie sa môžu šíriť a následne postihnúť aj iné už trvalé zuby. Okrem toho môže dôjsť k chybnému postaveniu zubov, keď mliečne tie postihnuté kazom predčasne vypadnú, takže nasledujúci zub prerazí v nevýhodnej polohe. Aj o mliečne zuby sa preto treba starať rovnako ako o tie trvalé.

Čistenie zubov ihneď po jedle je dobré

Čistenie zubov sa považuje za jeden z najdôležitejších faktorov starostlivosti o chrup. Častou chybou je však čistenie zubov hneď po jedle. Pred čistením zubov je dôležité počkať aspoň 20 minút, najmä po konzumácii kyslých potravín, ako je ovocie alebo limonáda. Kyselina totiž zmäkčuje našu zubnú sklovinu, takže okamžité čistenie zubov ju môže potom napadnúť. Počkajte, kým sa ústna dutina sama neutralizuje a až potom pristupujte k jej čisteniu.

Zdroj obrázka: Krakenimages.comShutterstock.com

-Partnerská spolupráca-

Mohlo by vás zaujímať