fbpx
5 faktov, ktoré môžete po štyridsiatke ľutovať
5 faktov, ktoré môžete po štyridsiatke ľutovať
Domov / FOCUS / 5 faktov, ktoré môžete po štyridsiatke ľutovať

5 faktov, ktoré môžete po štyridsiatke ľutovať

Viaceré životné situácie vedia náš život zmeniť a otočiť o 180 stupňov. Je už len na nás, ako to celé prijmeme a dokážeme sa z toho poučiť. „Neexistuje ale dôvod, pre ktorý by sme sa nemohli zlepšovať a meniť každý deň v živote.“ (Karen Horney) Aj keď to znie možno trochu sebecky, je oveľa lepšie, ak sa môžeme poučiť z chýb niekoho iného ako z vlastných.

Nemá to na nás žiadny dopad, následky a bez ujmy na zdraví a živote pokračujeme k vytýčenému cieľu ďalej. Aby ste časom a s pribúdajúcim vekom niektoré veci neoľutovali ani vy, v tomto článku vám pripomenieme, to čo ešte zmeniť môžete.

  1. Málo času stráveného s rodičmi

Nezbavujte sa radosti z komunikácie s blízkymi kvôli neustálemu zamestnaniu a iným nezmyselným „povinnostiam“. Kultivujte si dobrý návyk komunikácie so svojou rodinou aspoň raz denne. Neznamená to, že ich musíte naučiť používať Facebook. Zavolať si mobilom a z času na čas posedieť pri chutnej kávičke je predsa to najmenej. Čas beží a o pár rokov tu rodičia alebo starí rodičia už byť nemusia.

  1. Uprednostňovanie kariéry

Keď sa na obzore začína zjavovať naša sľubná kariéra, chceli by sme „hory prenášať“ a pozbierať pritom všetky trofeje. Avšak pri hľadaní výšok zabúdame na iné dôležité veci! Aby ste v živote pri tejto snahe neprišli o to najcennejšie a v 40-ke svoje správanie neľutovali, naučte sa nájsť a vytvoriť si medzi pracovným a súkromným životom hranice. Nie je to vôbec tak ťažké!

  1. Nedostatok fyzickej aktivity

Sedavá práca a rýchle občerstvenie ešte zdravie nikomu asi nezlepšili. Premýšľať o zmene je teda na mieste v každom veku, čím skôr, tým samozrejme lepšie. Ak ste príliš leniví ísť do posilňovne, potom to skúste sami alebo s partnerom, ktorého ste našli na bezpečnej zoznamke. Zaregistrujte sa s ním v tanečnej škole, skúste zumbu, poole dance alebo plávanie v bazéne. Vynikajúcim spôsobom na zlepšenie kognitívnych schopností  a vyplnenie voľného času efektívnym spôsobom je aj obyčajné skladanie puzzle.

  1. Pesimizmus

 To, že človek starne, treba brať s gráciou a nebyť kvôli každej vráske pesimistom. Nie je na to dôvod! Toto  negatívne nastavenie, je potrebné zmeniť na pozitívne. Ak máte po boku milujúceho partnera, možno aj zo spomínanej zoznamky pre seniorov, riešenie je jednoduché. „Najsilnejším prostriedkom proti starnutiu je láska.“ (John Stuart Mill) Alebo skúste premýšľať tak, že vek vám neubral na kráse a práve naopak máte o 10 alebo viac rokov životných skúsenosti.

  1. Málo cestovateľských zážitkov

Najlepšími antidepresívami sú zaujímavé alebo exotické krajiny, ktoré môžete spoznať len vďaka tomu, že pravidelne cestujete. Okrem toho, takéto výlety vám pomáhajú zmeniť postoje, pozrieť sa na situáciu z druhej strany a vrátiť sa do každodenného života s novými silami, emóciami a dojmami. Ak nemáte privysoký rozpočet, tak nájsť si lacný last minute termín do vysnívanej destinácie sa dnes bežne dá.

Tak to skúste a určite nebudete neskôr zalamovať rukami nad tým, čo by mohlo byť a nebolo. Prečo? Pretože môže prísť čas, kedy bude, či už pre podlomené zdravie, zhoršené podmienky, alebo „holé“ fakty na mnohé veci možno neskoro.

Júlia Podhorcová

Mohlo by vás zaujímať