4 veci, ktoré vaše tepny ničia a naopak udržiavajú v dobrom stave

4 veci, ktoré vaše tepny ničia a naopak udržiavajú v dobrom stave

V našom tele je niekoľko životne dôležitých orgánov, ktoré, ak nie sú v dobrom stave, organizmus nefunguje správne. Jednou z takýchto dôležitých častí sú aj naše tepny, ktoré dodávajú jednotlivým orgánom potrebné živiny. Ak sa ich stav zhoršuje, zvyšuje sa riziko rôznych ochorení.

Naše cievy transportujú krv a tým aj kyslík a živiny po celom tele. Musia byť teda otvorené a elastické, aby sa nimi krv dostala ku každému orgánu a každej bunke v tele. Aj vami zvolené a  bezpečné posilnenie imunity je pri dobrom stave cievneho systému omnoho jednoduchšie.

Na druhú stranu však existujú rôzne faktory, ktoré dôležitú prácu tepnám znemožňujú a poškodzujú ich. Zároveň je však možné negatívne poškodenie ciev rovnakým počtom opatrení ochrániť.

Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac.

Faktory, ktoré vašim cievam škodia

  • Fajčenie

Nikotín v cigarete zapríčiňuje, že sa cievy stiahnu a určité oblasti tela už nie sú prekrvené, tento efekt netrvá dlho. Napriek tomu fajčenie dlhodobo poškodzuje cievy, pretože ide o často celoživotný zlozvyk, ktorý napáda vnútornú vrstvu ciev. Bunky výstelkovej vrstvy ciev vplyvom nikotínu odumierajú, objavujú sa diery a jazvy.

  • Vysoký krvný cukor

Vysoká hladina cukru v krvi poškodzuje vnútornú stenu ciev rovnako ako cigareta. Milovníci sladkého pokušenia by mali byť preto obozretní, najviac dôvodov na obavy by však mali mať diabetici a prediabetici s trvalo vysokou hladinou cukru v krvi, ktorou sa ničí ochranná vrstva ciev rýchlejšie ako u zdravého človeka.

  • Cholesterol

Rovnako rizikové sú neustále vysoké hladiny cholesterolu. Je to preto, že cholesterol sa ukladá pod cievnymi bunkami a vytvára malé ostrovčeky, ktorých vplyvom cievy tvrdnú.

  • Vysoký krvný tlak

Ak sú už cievy poškodené, o to nebezpečnejší je trvalo vysoký krvný tlak. Ak krv pumpuje proti stenám ciev so zvýšeným tlakom, môžu sa časom a po oslabení roztrhnúť.

Z toho všetkého vyplýva, že kto fajčí a trpí cukrovkou a vysokým krvným tlakom, má podľa prieskumov deväťkrát vyššie riziko vzniku cievnych ochorení v porovnaní s nefajčiarom bez cukrovky a vysokého krvného tlaku.

Ako si pomôcť a podporiť zdravie cievneho systému?

  • Telo potrebuje pohyb

Šport udržuje naše cievy elastické, pretože zvýšená srdcová frekvencia pri cvičení naťahuje cievy. To dáva do pohybu určité chemické procesy, ktoré opravujú poškodené bunky v stene cievy. Šport teda dokáže zdravie buniek nielen preventívne udržiavať, ale aj liečiť.

Športy, ktoré zaťažujú svaly a kosti, ako je jogging alebo nordic walking, tiež uvoľňujú kmeňové bunky z kostnej drene do krvného obehu. Ak sa dostanú do ciev, môžu sa tam hromadiť ako nové, čerstvé cievne bunky.

Šport tiež znižuje hladinu cukru v krvi a tým aj riziko cukrovky. Dve prechádzky denne alebo intenzívna športová jednotka v trvaní sedem až desať minút majú zmysel. Rovnako vám a cievam prospeje aj niekoľkodňový pobyt na čerstvom vzduchu s ubytovaním v modernej chate na víkend.

  • Pripravte si čaj na čistenie ciev

Aby boli vyše cievy v poriadku, môžete na tento účel využiť aj čaj. Dobrý čaj na čistenie ciev sa postará o ich správnu pružnosť tým, že ich zbaví všetkých škodlivých nánosov a zároveň im dodá potrebné látky. Tento postup si samozrejme vyžaduje svoju pravidelnosť, aby sa efekt zlepšenia stavu a vyčistenia ciev dostavil čím skôr.

  • Normálna hmotnosť

Ak chcete mať zdravé cievy, pokúste sa dosiahnuť alebo udržať normálnu telesnú hmotnosť. Každý, kto má nadváhu, uvoľňuje do krvi z tukového tkaniva viac zápalových látok, ktoré poškodzujú vnútornú vrstvu ciev.

  • Nenasýtené mastné kyseliny sú pre vaše cievy ako balzam

Niekoľko štúdií preukázalo spojenie medzi vyváženou stravou a zdravými krvnými cievami. Dôležitá je však strava s nenasýtenými namiesto nasýtených mastných kyselín. Nasýtené tuky sú „tuhé“, nenasýtené sú „flexibilné“. Niektoré steny ciev vytvrdzujú, iné ich robia elastickými. Tvrdé cievy sa potom rozpadajú oveľa rýchlejšie ako elastické.

Ak chcete vedieť, ktoré mastné kyseliny sú tie správne, využite jednoduchú pomôcku. Produkty, ktoré sú pri izbovej teplote tekuté, pozostávajú z nenasýtených mastných kyselín (patrí sem olivový, repkový a slnečnicový olej), a produkty, ktoré sú tvrdé, pozostávajú z nasýtených mastných kyselín (maslo, bravčová masť). Dobré nenasýtené mastné kyseliny obsahujú aj ryby, strukoviny a celozrnné výrobky.

Ak sa budete snažiť vo svojom živote dodržiavať tieto jednoduché opatrenia, vaše cievy by to mali mať v snahe udržania dobrého zdravia omnoho jednoduchšie.

Zdroj obrázkov: Shutterstock.com

 

Mohlo by vás zaujímať