fbpx
4 kouči prehovorili na tému novoročné predsavzatia

4 kouči prehovorili na tému novoročné predsavzatia

Pred pár hodinami začal nový rok. Nový rok môže byť novým začiatkom. Začať sa dá síce kedykoľvek, ale na začiatku roka si akosi viac ľudí stanovuje ciele a priority. Je to taký medzník. Najčastejšie si ľudia dávajú záväzky, ktoré sa týkajú zdravia a krásy. Od januára začnem cvičiť. Začnem zdravo jesť. Schudnem. Druhým najčastejším záväzkom sú cudzie jazyky. Zlepším sa v angličtine. Naučím sa po taliansky.  Spýtali sme sa našich spolupracovníkov, aké predsavzatia si pre tento rok stanovili.

Branislav Hromada, kouč a lektor

Branislav Hromada: Ako získať konštruktívnu spätnú väzbu z pohovoru, keď ste neuspeli?Prvých 35 rokov môjho života som si novoročné predsavzatia nedával. Prišlo mi to zbytočné…vlastne smiešne. Všetci v mojom okolí, a myslím, že nielen v mojom, si z novoročných predsavzatí robili srandu a uťahovali sme si jeden z druhého. Že prestaneme fajčiť, či schudneme ..atď. Dnes sú to už 3 roky čo si predsavzatia dávam. Vlastne sú to skôr ciele. A musím povedať, že v tom budem pokračovať, pretože mi to naozaj zmenilo život želaným smerom. Len treba vedieť ako na to. Mne pomohla jedna mustra od svetového kouča : predstaviť si čo chcem dosiahnuť, napísať si, ako to bude vyzerať, keď to dosiahnem, aké všetky benefity nastanú v mojom živote, a vďaka čomu si myslím, že to dosiahnem. Plus 5 krokov, ktoré môžem spraviť už dnes smerom k cieľu. Pri tomto nastavení cieľov vôbec nie je dôležité, že človek nevie presne “ako” cieľ dosiahne.  Skôr je dôležité mat jasno v tom, “prečo” to chcem. Ak je dostatočne silné “prečo”, človek už príde na to, “ako”.

Dáša Polievková, koučka a lektorka, CAT Coaching

catcouch - Dagmar Polievková, kouč

Na začiatku každého roka počujem, čítam, vidím, zdieľam nespočetne veľa zaručene dobrých rád, pravidiel, apiek, ktoré mi majú zázračne pomôcť dosiahnuť moje nové, vyglančené ciele.
Lebo však, čo so starými, nesplnenými? Začína to tak fajn, nevinne. Ide koniec roka a ty sa zastav a zamysli, čo bolo. A aké to bolo. A či je spokojnosť. A aké to chceš mať o rok. S kávičkou, či pohárom vianočného vínka si sadnúť, premýšľať a v pohodičke si to tak nejako predstavovať do budúceho roka. LENŽE! Je tak veľa bariér a nepriaznivých okolností, ktoré mi v tom bránia, že som sa rozhodla namiesto tvorby veľkolepej nástenky vízií a vypĺňania päťdesiateho šiesteho motivačného diára, sadnúť si dnes s tou kávičkou pod vianočný stromček a pozorovať, čo sa to teda u mňa deje, keď sa to nedeje.

1. Mám zato, že ma trápi v prvom rade jedna zásadná vec: nemám čas na premýšľanie.

Nemyslím to zasnené „doblbakukanie“. Mám na mysli vážne, seriózne, činorodé premýšľanie o zmysluplných veciach v mojom živote. A teda aj o cieľoch a prioritách. To predsa nejde urobiť za hodinu…či ide?

2. Som stvorená z Mysle, Srdca a zbierky „pošetilých“ intuícií, ktoré volám Nohy. Viem to a

predsa s tým nepracujem. Na konci roka som lenivá robiť mediátora medzi Mysľou a Srdcom. A tak sa mi dosť často stáva, že ma v tom pomyselnom autíčku zvanom Život kopú Nohy do opierky sedadla pre vodiča, lebo majú toho handrkovania o novoročných predsavzatiach plné zuby.

3. KEĎ UŽ začnem premýšľať o nejakom novoročnom predsavzatí, to že ho nenaplním sa mi deje aj preto, že nejdem s témou ďalej. Že s ňou nepracujem, hoci ako kouč viem, ako dobre to funguje. Koncom roka som v šialenom tempe a do diárika si napíšem prvé predsavzatie ktoré ma napadne. Prečo? Lebo nemám čas. A potom – dívajúc sa späť do predošlých diárov zisťujem, že rok čo rok mám zhruba tie isté želania, ciele a priority. A tak premýšľam. Ak chcem schudnúť, cvičiť – je otázka, či chcem byť zdravá, alebo sa chcem aj páčiť a byť milovaná. Všimli ste si? Hneď to vyzerá inak. A ak si chcem nájsť lepší job – väčšinou som nepremýšľala, čo to pre mňa znamená „lepší“. A je to škoda. Je dobré si uvedomiť, či je to skutočne prirodzený posun v kariére, kedy je mi môj terajší zamestnávateľ „malý“ a mne zdá sa, narástli krídla. Alebo ako sa to deje môjmu klientovi, všetko mu v zásade vyhovuje ako je, len mu doma hučia do hlavy, aký je blbec, že nezarába ako Pišta Hufnágel. Takže o svojich témach musím poctivejšie premýšľať,

aby som našla svoju cestu k ich naplneniu. 

Tak. Toto sú pre mňa tri zásadné veci, s ktorými musím pracovať, ak chcem na začiatku zmeny dosiahnuť zmysluplný konsenzus medzi mojimi troma kamošmi, Mysľou, Srdcom a Nohami. A to nepríde na zavolanie. Predpokladám správne, že to máte podobne ako ja?
Takže klíííd, moje milé novoročné predsavzatia. Rozhodla som sa vás neriešiť vtedy, kedy na to skrátka nemám čas. Viem, že keď dozrejete, prídete. Vtedy vám veľmi rada otvorím a pod rozkvitnutou májovou čerešňou si vás s mojimi troma kamošmi náležite vychutnám.
Šťastnú cestu k tej vašej zmene vám želám. 

Milan Leskovský (LESKY), športový kouč a motivátor

Len nedávno som na základe motivácie od môjho okolia založil občianske združenie LESKY ´S RUNNERS. So svojim tímom v rámci tohto občianskeho združenia chcem nadviazať na začínajúce úspechy a tým pomôcť amatérskym športovcom reprezentovať (zatiaľ na regionálnej úrovni) svoju obec či mesto. Ide hlavne o disciplíny, ktoré sa týkajú rôznych foriem behu a triatlonu. K týmto aktivitám chceme pritiahnuť najmä mládež, a ukázať deťom a mladým ľuďom, aké fantastické je prekonať sám seba a mať zo športu v prvom rade dobrý pocit a radosť. Keďže som aj DJ, tak som si dal za cieľ nachádzať a podporovať talent u mladých tak, aby raz mohli byť mojimi nástupcami.

Andrea Trávničková, inšpirujúci kouč

Andrea Trávničková, predsedníčka oz 40+Novoročné priania mi prídu rovnako naivné a nezmyselné, ako sviatok Valentýna. Je detinské  dúfať, že okázalými prejavmi lásky jeden deň v roku, si človek zabezpečí večnú lásku a priazeň toho druhého. A rovnako tak je podľa mňa naivné  aj očakávanie, že ak sa pre niečo rozhodnem práve prvého januára, tak to bude určite fungovať. Ľudia si sami dobrovoľne vytvárajú limit na to, kedy začať robiť veci inak, než doteraz. Tým, že sa fixujú na novoročné predsavzatie, oberajú sa o ďalších 364 príležitostí  za rok. 

O tom, že niečo vo svojom živote potrebujem zmeniť, alebo naopak, niečo chcem ešte posilniť a podporiť, sa predsa môžem rozhodnúť kedykoľvek. Dôležité je, aby som to tak vnútorne naozaj cítila a verila v seba, vo vlastnú silu dokázať to. A na toto naozaj nepotrebujem prvý január.  Svoj nový začiatok si môže každý človek nájsť v súlade s vlastným životným príbehom, tým, čím práve prechádza, čo potrebuje a kedy to potrebuje. Každý deň nášho života vnímam ako šancu zmeniť čokoľvek, čo zmeniť potrebujem.
– – – – –  

Ak ste si v živote dali kuriózne alebo ťažko realizovateľné predsavzatie, ktoré sa napokon podarilo uskutočniť, napíšte nám. Radi ho zverejníme ako inšpiráciu našim čitateľom.

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať…

Mohlo by vás zaujímať