3 rady ako predať svoju nehnuteľnosť výrazne lepšie vďaka STAGINGU

Chystáte sa predať nehnuteľnosť? Zbystrite pozornosť. Prečo na Slovensku iba veľmi málo ľudí akceptuje, že ak interiér pred predajom krásne upracete, vymaľujete a dovolíte interiérovému „stejdžerovi“ aby ho upravil, tak ho oveľa lepšie predáte?

Ako to funguje v zahraničí a kto všetko si dáva nehnuteľnosť pred predajom upraviť? Spýtali sme sa Moniky Kmecovej, ktorá sa tejto práci venovala v Štokholme a v Amerike.

Ako ste sa k práci bytovej stylistky dostali?

Musím sa vrátiť späť do detstva kedy mi interiér skutočne učaroval. Môj otec bol stolár a v tom čase bol šéfom stolárskej dielne, ktorá robila nielen malé projekty ale aj skutočne veľké obnovy interiérov. Mal veľmi dobrý vkus a vedel v dobre vystihnúť celok. U nás doma to bolo tak, že moja mamina navrhovala a otec realizoval a pretváral náš malý byt na skutočne moderný, vzdušný, farebne atraktívny a hlavne do každého detailu premyslený domov. Takže od malička som stále pozorovala premeny náš ho bývania a interiérov na ktorých otec pracoval. Veľa krát mi povedal čo je dobré a čoho by som sa mala vyvarovať. K samotnému stylingu som sa dostala až vo Švédsku kde mi učaroval škandinávsky štýl. Jeho jednoduchosť a elegancia ma vždy vedeli uchvátiť. K samotnému stagingu som sa dostala dosť náhodne. Musím však podotknúť, že môj záujem o interiér bol skutočne enormný. Stále som vyhľadávala ľudí, ktorí pracovali v tejto oblasti. Ale späť ku stagingu. Kamarátka predávala svoj krásny veľko rozmerný byt v centre Štokholmu. Poprosila ma, či by som jej ho nepomohla poupratovať a pripraviť na fotografovanie pre realitnú kanceláriu. Fotografie musia byť vo výbornej kvalite a nehnuteľnosť by mala byt upravená stylistom. Stylista, fotograf a realitný maklér sa zúčastňujú na fotení a niekedy sa posúvajú interiérové doplnky, stoličky  skutočne o centimetre aby celok na fotke vyzeral tip-top.

Keď prišiel realitný maklér ten zostal v úžase a spýtal sa, že kto robil styling a že práve hľadá stylistku pre svoju realitnú kanceláriu. Tak som sa priznala a hneď mi ponúkol, že či by som mu nemohla nastajlovať jeden prekrásny byt v centre Štokholmu, pretože sa mu nepáčil staging od inej stylistky.

Tak som povedala,že áno. Ten stres čo som potom zažívala si neviete predstaviť . Nákup nového nábytku, doplnkov, realizácia, neskutočne množstvo detailov, ktoré som pochopila až pri samotnej realizácii. A hlavne časovo zvládnuť projekt. Všetko  som stihla, nastylovala na výbornú a potom som sa už venovala iba stylingu. A o projekty som nemala núdzu.

Monika Kmecová: Styling interiéru pred predajom
Styling - obývačka

Akí sú klienti v Stockholme?

Nároční. Ale myslím si, že všade sú nároční klienti. Ja predávam produkt a oni si ho kúpia. Takže zaplatia a chcú mať to najlepšie za peniaze ktoré za to zaplatili. Samozrejme aj staging sa riadi tým, že cenové relácie sú rôzne. Čo sa týka štýlu je dôležité, ak stager-stylista vie vystihnúť priestor a farebne ho zladiť a zaradiť nové prvky. Či už nové stoličky, kreslá, ktoré sú tzv hitom na trhu, vankúše, deky. Majú radi ak príde moment prekvapenia. Je tam veľa momentov na ktoré musí stylista dávať pozor a byť opatrný. A čo sa týka Švédska, tak veľa sviečok a čerstvé kvety. Nie umelé.

Monika Kmecová: Styling interiéru pred predajom
Styling - spálňa

Stáva sa, že styling interiéru zaplatí maklér?

Áno. Veľmi často. Niekedy majiteľ nemá na styling peniaze alebo ma vyhranený rozpočet na styling a tak sa podelí o náklady s maklérom alebo to zaplati maklér zo svojej provízie. Skúsený maklér pozná veľmi dobre hodnotu nehnuteľnosti a už vopred vie, že daný objekt môže predať za veľmi slušnú cenu a tak investuje i do stagingu. Čím lepšie a krajšie fotky získa, tým viac záujemcov sa ohlási a cena rastie. V Škandinávii sa biduje  nehnuteľnosť. Začína sa na nižšej cene a záujmom o nehnutelnosť a bidovanim cena rastie. Myslím, že na Slovensku je to trošku inak. Maklér vo Švédsku je veľmi zainteresovaný na dobrom predaji nehnuteľnosti. Styling alebo staging nehnuteľnosti je veľmi pocitová záležitosť. Je to hra pocitov, ktorú získate z fotografie a následne z prehliadky nehnuteľnosti. Niekedy nevie klient racionálne vysvetliť, prečo sa mu nejaká nehnuteľnosť, alebo iba jedna izba páči ale riadi sa pocitmi. Citi sa tam dobre, má prijemné pocity – a kúpi.

Monika Kmecová: Styling interiéru pred predajom
Styling - obývačka

Aký môže byť rozdiel medzi cenou interiéru s a bez stylingu? Ide o stovky, či niekedy desaťtisíce?

Styling interiéru ovplyvňuje cenu nehnuteľnosti a hlavne rýchlosť predaja. Dobrý styling ukáže ako sa môžu využiť niektoré tzv. mŕtve zóny v interiéri, zbaví zbytočností, ktoré nie sú dôležité a vypichne tie, ktoré sú atraktívne. Veľakrát sa obklopujeme doplnkami, ktoré pre nás majú emocionálnu hodnotu ale pre potencionálneho kupujúceho nemajú žiadnu hodnotu.  Budúci majiteľ vidí reálne na mieste už upravený interiér a dostáva z toho reálne pocity. Štatistiky hovoria, že pri dobrom stagingu /a so správnym predajom sa zvyčajne takéto nehnuteľnosti predávajú až o 10-20% drahšie, ako tie, ktoré nie sú upravené. Hlavne sa predajú rýchlejšie. A ešte jedno číslo. Až 27% kupujúcich je ochotných prehliadnuť prípadné nedostatky nehnuteľnosti keď je použitý staging.

Izba, ktorú sme premenili stagingom na spálňu
PRED: Izba, ktorú sme premenili stagingom na spálňu
Monika Kmecová: Izba po úprave na spálňu
PO: Izba po úprave - výsledok je plnohodnotná spálňa

A čo Amerika? Keď ste tam prišli, cítili ste rozdiel?

Áno. Po Stockholme určite. Ale bola to zaujímavá škola pre mňa. Určite ovplyvnila –  takisto ako Švédsko –  moje videnie v stylingu. Tam som sa musela popasovať s inými vecami ako v Stockholme. Každá časť Ameriky je iná. Iné interiéry sú v New Yorku, iné v Californii. Ja som žila v štáte Virginia a často sme mali projekty vo Washington DC. Rozdiely boli v štýle, farbách, doplnkoch, nábytku.  A hlavne  žiadne sviečky a živé kvety.

PRED: Obývačka pred stagingom
PRED: Obývačka pred stagingom
PO: Obývačka po stagingu - pripravené na predaj
PO: Obývačka po stagingu - pripravené na predaj

Čím to je, že Slováci zatiaľ tejto oblasti neholdujú?

Neviem. Možno je to nedôvera, že niekto iný vie vystihnúť priestor lepšie ako majiteľ alebo je to iba to, že si povieme, keď to niekto chce, tak to kúpi tak, ako to je.

Uvažujte nad tým, že by ste na Slovensku začali búrať mýty v tejto oblasti?

Určite sa o to pokúsim. Viem, že niektoré realitné kancelárie už ponúkajú staging. Styling/staging ma veľmi baví a skutočne robím túto prácu rada. Mám určité skúsenosti, ktoré by som mohla využiť na slovenskom trhu. I keď viem, že každý trh s nehnuteľnosťami je iný a má svoje špecifiká. Veľakrát sa mi stalo, že tí ktorí predávali svoje nehnuteľnosti a ja som im robila staging mi povedali, že sa im ich byt, dom páči viac a ani sa  im nechce odsťahovať. A to je odmena pre stagera.

Monika ďakujeme za rozhovor. Zhrniem ešte 3 rady ako predať svoju nehnuteľnosť výrazne lepšie vďaka stagingu: UPRATAŤ(všetko zbytočné von)+VYMAĽOVAŤ(ak treba)+STYLING(nový nábytok, doplnky, závesy). Vyskúšate?

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať