fbpx

3 osvedčené tipy na zdravú oslavu 40. narodenín bez výčitiek

3 osvedčené tipy na zdravú oslavu 40. narodenín bez výčitiek

Ani vás to neminulo, čaká vás oslava 40. narodenín? Toto krásne číslo si veru zaslúži nejakú nezabudnuteľnú párty. No pravdou je aj to, že s pribúdajúcim počtom sviečok na torte nám začne oveľa viac záležať na tom, aby takéto udalosti nevyčerpali telo a neškodili zdraviu. Zároveň sa nedá poprieť ďalší nepríjemný fakt: po určitom veku rýchlejšie rastú aj čísla na váhe. Súhlasíte? Tak tento článok je pre vás. 

Zdravie nie je komplikované

Čo by ste povedali na zelený čaj namiesto domácej pálenky? Ak si to neviete nijako predstaviť, mali by ste spoznať mocnú silu nápoja nazývaného kombucha (kombuča). Ide o fermentovaný čierny alebo zelený čaj so zmesou kvasiniek a živých kultúr. Je pravda, že väčšinou obsahuje aj cukor, ale na rozdiel od alkoholu v tomto prípade nejde o prázdne kalórie. Tento lahodný šumivý nápoj má dokonca aj rôzne blahodarné účinky na zdravie. Za svoju obrovskú popularitu medzi nápojmi nahrádzajúcimi alkohol vďačí nielen svojim energizujúcim vlastnostiam, ale i chuti a konzistencii pripomínajúcej víno.

Zeleninové čipsy ako zdravá alternatíva klasického „slaného“ sa už dnes nepovažujú za niečo nezvyčajné alebo čudácke. Našťastie stále viac ľudí si uvedomuje to, že pochúťky plné oleja a soli nepredstavujú len riziko rýchleho rastu čísla na váhe. Negatívne vplývajú na celkové rozpoloženie, spomaľujú trávenie, spôsobujú nadmernú produkciu kožného mazu a, veru, boj organizmu s takými ťažkými chodmi nezlepšujú ani náladu. 

Výhovorkou nemôže byť ani náročnejšia príprava. Ak nemáte čas, viete si ich kúpiť hotové v bežných potravinách a dokonca aj v niektorých drogériách so zdravou výživou. Alebo len nakrájajte voňavú surovú zeleninu. Nebude to len zdravé, ide o oveľa lepšiu alternatívu aj z estetického hľadiska.

Ak si bez klasických chlebíčkov alebo sladkostí z babkinej kuchyne neviete predstaviť žiadnu oslavu, tak namiesto tradičných servírujte sladké a slané koláče z kvásku. Tráviaca sústava sa vám za toto rozhodnutie určite odvďačí.

Vynechané raňajky? V žiadnom prípade

Hlavnou metódou na utíšenie pocitov viny z nejakej večernej oslavy je pre mnohých vynechanie určitých chodov počas dňa. Ide o vytvorenie akéhosi kalorického dlhu s cieľom nechať si nejaké rezervy na neskôr. Prijať trochu menej energie vám nemôže nijako uškodiť. Problém môže vzniknúť ale vtedy, ak to preženiete a navodíte si nadmerný pocit hladu. Je to priama cesta do pekla zvaného „prejedanie“. 

Ľudský organizmus funguje zázračným spôsobom. Neustále pracuje na tom, aby vás chránilo pred nebezpečenstvom. A nedostatok živín a energie je presne takáto situácia. Keďže ste ignorovali jeho potreby, o to silnejšie vám bude vaše telo signalizovať to, že niečo nie je v poriadku. Udeje sa to prostredníctvom silného pocitu hladu. Večer potom nijako neodoláte rôznym pochúťkam, na ktoré by ste inokedy možno ani nedostali chuť. Táto túžba po nezdravom sa len zvýši, ak to trochu preženiete s alkoholom. A veru, s prázdnym žalúdkom to bude nebezpečne jednoduché. 

Kalorický deficit si môžete vytvoriť aj iným spôsobom. Cez deň si doprajte namiesto ťažkých jedál zeleninu, na raňajky si pripravte ovsenú kašu alebo jedlo plné bielkovín, napríklad tvaroh s bobuľovitým ovocím. Nezabudnite ani na pohyb. Príprava žúru môže nahradiť jeden plnohodnotný tréning, ak k nej budete pristupovať s nadšením. Takže, neváhajte navštíviť internetový obchod Heliumking.sk, kreatívna výzdoba na oslavu narodením vám pomôže sa namotivovať na celodenný pohyb spojený s „chystačkami“.

 

Jedlo ako bezvýznamný doplnok

Vytvorte si mentálnu stratégiu, ktorá vám pomôže neklásť taký významný dôraz na obsah tanierov, misiek, fliaš a pohárov. V našej kultúre má jedlo skutočne významnú rolu, a práve preto si často ani neuvedomujeme, že mu venujeme extrémne veľkú pozornosť. Veď si len spomeňte na vaše posledné Vianoce. Ruku na srdce, bola pre vás dôležitejšia rodinná pohoda bez hádok alebo skôr to, kedy bude hotová večera? Je to tak, strava má v slovenských domácnostiach hlavné slovo.

Ako ale zmeniť to, na čo sme zvyknutí už dlhé roky? A hlavne, ako dosiahnuť to isté aj u hostí bez toho, aby boli sklamaní? Riešením je niečo, čo vo vás vyvolá vzrušenie, program, na ktorý sa dokážete tešiť viac ako gastronomický zážitok. Môže to byť zaujímavý výber vtipných spoločenských hier, ale aj túra, no a pre kreatívne odvážnych i jednorazový kurz maľby. Dajte svojej fantázii zelenú, je skoro isté, že budete mať niekoľko vynikajúcich nápadov. 

Nenechajte to teda na náhodu. Voľný priebeh oslavy je síce fajn, ale zvyšuje riziko neschopnosti odolať nekonečnému množstvu „už naozaj“ posledných kúskov rôznych jedál a pohárov vína. 

Zdroj fotiek: Freepik.com

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať