fbpx
Domov / BLOG / 3 hlavné dôvody, prečo nedávate vášmu telu to čo potrebuje, aj keď by ste mali

3 hlavné dôvody, prečo nedávate vášmu telu to čo potrebuje, aj keď by ste mali

Naše telesné schránky boli stvorené tak, že podstatou zdravého žitia je pohyb. Avšak. Doba je zlá a pohybu veľmi nepraje. Času je málo, povinností veľa, šéf má nároky, rodina má nároky a času zdá sa logicky naozaj nieto. Vy však viete, že by ste sa mali hýbať. Viete to. Ruku na srdce. Robíte to? Tak robíte či nerobíte? Nerobíte? A prečo to nerobíte, keď viete, že by ste mali? Existuje iné prečo ako vy sami? Vyzerá to tak, že jediná brzda ste vy? Zlý a nepríjemný úvod. Riešenie je jednoduché. Buď stlačíte escape a neprečítate si celý článok alebo ste zvedaví a radi si prečítate.

Názov článku hovorí jasnou rečou – Zhrnieme si 3 dôvody, prečo nedávate vášmu telu to čo potrebuje, aj keď by ste mali.

Dôvod prvý – nemám čas

Ako vyzerá váš deň? Skúste si ho premietnuť. Viem, každý máme iné povinnosti. Iné nastavenie dňa. Niekto má dieťa. Iný dve. Niekto i päť. Alebo žiadne. Keď sa rozprávam s ľuďmi tak zisťujem, že výhovorka nemám čas je najčastejšia a každý z nás si ju vie krásne zdôvodniť. Zvyknem sa spýtať – prečo si nechcete nájsť čas? Častá odpoveď. Rád by som, ale naozaj nemám čas. No tak, ale to vážne? Tak si ho skúste nájsť. Upracte si diár. Pozrite sa na to, ako vyzerá váš deň a kedy si nájdete čas sám na seba. To je celé. Nič viac a nič menej. Stačí 45 minút.

Dôvod druhý – mám zdravotné problémy

Mnohí z nás, hlavne vo veku po 40ke máme zdravotné problémy. A práve preto by sme sa mali naučiť pravidelne hýbať. V rámci svojich možností. Ak vás bolí chrbát, tak je to sedavým zamestnaním. V prípade, ak s tým niečo neurobíte skončíte zle. Dnes vládne kult mladosti a všade sa vyžaduje dostatok životnej energie a esprit. Neznamená to, že máte vyzerať na dvadsať. Tu botox nepomôže. Znamená to, že sa od nás očakáva sila a energia. Začnite sa pravidelne hýbať. Najmite si aspoň na začiatok lektora, trénera, výživového poradcu, ktorý vám nastaví plán tak, aby zodpovedal vašim zdravotným možnostiam. Cieľom nie je byť vrcholovým športovcom. Cieľom je zdravé telo a myseľ. Ak sa nerozhýbete včas, vaše telo vám to zráta. Bolo vymyslené na pohyb. Nie na sedenie.

Dôvod tretí – zabehané koľaje

Doteraz som cvičiť nepotreboval/a. Prečo by som zrazu mal/a? To, že sa metabolizmus človeka v istom veku spomalí vieme všetci. Ak si chcete obliekať aj naďalej svoje obľúbené džíny, bez úpravy stravy a pohybu to v istom veku jednoducho nepôjde. Čím skôr si zavediete zdravé návyky do života, tým skôr sa dostavia výsledky. A verte, že pohyb vás posunie aj v iných oblastiach. Predstavte si, že v práci vám šéf povie, že na to aby ste sa kvalifikovali na mesačné odmeny, musíte  urobiť denne 10 000 krokov. Mesačné odmeny sú 200€. Urobíte to? Vyjdete z komfortnej zóny, veď 200€ je 200€. Ak vás zamestnávateľ neoslovil s takouto ponukou, skúste si zaradiť pohyb do života sami. Buďte si sám sebe nadriadeným. Budete prekvapení, že sa to dá.

Na začiatok skúste napríklad Nordic Walking

Jednoduchý návod ako dopriať telu dostatok pohybu je napríklad Nordic Walking. Alebo obyčajná rýchla chôdza. Alebo kombinácia joggingu a rýchlej chôdze. Náklady na tento šport sú temer nulové. Tenisky máme všetci. Tepláky tiež. Lepšie palice na Nordic stoja okolo 40€. Podľa toho, či máte malé deti, alebo veľké deti, alebo žiadne deti, alebo iné povinnosti si určite 45 minút, kedy zrealizujete svoju dávku pohybu. Ja chodím zväčša ráno. 6 km, 45 minút…cca 8000 krokov. Zvyšných 2000 krokov  denne dám prirodzene aj popri inej činnosti ( a aj viac). Týždeň má 7 dní. Každý týždeň takto urobím trasu jedného maratónu. 42 km. Je to veľmi jednoduché a uskutočniteľné. Ak vám ráno nevyhovuje, skúste to večer. Nájdite si dostatočne osvetlený park. Alebo môžete walkovať v centre mesta na pešej zóne. Kľudne i o 20ej hodine. V lete niekedy chodím i o 22ej – keď je príliš teplo. Na 45 minút denne si každý z nás vie nájsť čas, ak si pohyb určíte ako prioritu. Ak vás nemotivuje konfekčné číslo 36/38 ako mňa, môže vás motivovať zdravie, alebo sila, alebo výkonnosť. Je to celé len a len na vás.

Neviete sa odhodlať, aj keď viete, že by ste mali?

Toto je najťažšia časť celého programu. Začať a potom neprestať. Tak kedy začať? Od zajtra? O týždeň? Od januára po Vianociach? Ideálne je takto nad tým ani len nerozmýšľať. Ideálne je začať hneď. Pokojne zaklapnite notebook, ani nedočítajte tieto riadky a choďte. A napíšte ako ste to zvládli. Upravte si trochu stravu. Alebo si najmite kouča, trénera, výživového poradcu. Hlavne však začnite. Ak tento text namotivuje čo i len jedného z vás, oplatilo sa mi napísať. Verím, že tým jedným ste a budete aj vy😊 Na účet vám síce nenabehne 200€, ale verte, že hodnota pohybu sa na vašom tele prejaví dlhodobo.  Budete plní sily. Váš mozog získa iné podnety. Budete mať postoj človeka vzpriameného, nie zhrbeného… A dobrý postoj je skvelý začiatok pre nové začiatky😊

Martina Valachová, Foto: Lucia Lulu Krutá (Senecký beh 2014)

P.S: 27-28.10.2018 sa uskutoční Víkendový kemp, kde naštartujeme proces zmeny návykov u zopár ľudí. Ak chcete naozaj začať, prihláste sa. Zopár miest je ešte voľných. Lístky sa dajú kúpiť aj cez TICKPO