Ako si vytvoriť príjemnú vianočnú atmosféru

2 základné kroky, ako si vytvoriť v interiéri príjemnú vianočnú atmosféru

Duch Vianoc so sebou do interiéru často prináša aj veľa rôznych dekoračných predmetov. 

Ľahko sa nám preto môže stať, že v čase, kedy potrebujeme mať interiér príjemný a vzdušný, aby sme mohli pohostiť návštevy, ktoré v tomto období prichádzajú ku nám domov akosi častejšie, domácnosť vyzerá trošku zapratane. Všade sú svietniky, dekorácie, aj stromček zoberie zo životného priestoru. Preto sme sa rozhodli spýtať sa dizajnérky Jasny Opavskej na 2 základné kroky, ako si vytvoriť v interiéri príjemnú vianočnú atmosféru tak, aby sme sa doma cítili pohodlne a sviatočne.

Jasna, ako si ozdobiť stromček tak, aby ladil k interiéru?

Priznám sa, nie som odborník na Vianoce a stromčeky. Môžem sa vyjadriť iba z hľadiska estetiky. Každý interiér má svoju atmosféru. Nachádzajú sa v ňom rôzne prvky a farebné akcenty. Ak máme obývačku ladenú do červena, tak stromček ozdobený rôznofarebne, alebo napríklad do modra bude v priestore vytŕčať. Nebude ladiť. 

Alebo, ak ide o luxusný moderný minimalistický interiér v ktorom dominuje sivá a žltá farba, tak klasické ozdoby kombinované s červenou farbou a slamenými doplnkami nezapadnú. V prípade, že chcete, aby sa váš stromček stal prirodzenou súčasťou interiéru, ideálne je ho pri zdobení prispôsobiť štýlom a farebnosťou k doplnkom a farbám, ktoré sa v interiéri nachádzajú a opakujú. 

Ako si vieme poradiť so sviatočným prestieraním, resp. ako dostať na stôl všetko potrebné a zladiť jedáleň štýlovo?

Pri prestieraní je menej niekedy viac. Najmä ak potrebujeme, aby si za stôl zasadla celá rodina a pomestili sa aj servírovacie misy, dva druhy pohárov, taniere a príbory. V našich končinách sa často stáva, že na stôl ľudia umiestňujú adventný veniec so 4 sviečkami. Ten býva dosť objemný. Ja osobne uprednostňujem decentnejšiu dekoráciu stola. 

Čo sa týka farebnosti a dizajnu doplnkov, platí tu podobná rada ako pri stromčeku. Skúste sa držať farebnosti a štýlu, ktorý doma máte. Samozrejme, že je dôležité, aby sa okolo stola zišla rodina a strávila krásne chvíle. 

Na svete je veľa ľudí, ktorí žijú v chudobe a nedostatku. Môžeme byť radi, že žijeme v čase a priestore bez vojen a väčších kríz. Prestieranie a výzdoba domu je preto iba doplnkom k vytvoreniu harmónie a príjemnej atmosféry.

Foto: Archív JASNA DESIGN

Mohlo by vás zaujímať…

Mohlo by vás zaujímať