1. apríl, Deň bláznov, pozor na žartíky! Niekde je povolené beztrestne vtipkovať len do obeda, inde celý deň.

1. apríl1. apríl, Deň bláznov, pozor na žartíky!

Nový zvyk? Kdeže! Srandu na úkor iného si robili už v Starej Indii, u nás zažilo vtipkovanie boom v 20. storočí. Vystrelil si z vás niekto? Beztrestne, veď je 1. apríl? Prvý aprílový deň je známy ako Deň bláznov, prívlastkov má ale viac. O tom, že je medzinárodný deň sťahovaného vtáctva ste možno do tejto chvíle ani len netušili. Takisto prvého apríla prebehla svadba, čo vošla do dejín, na svet prišiel železný kancelár, počítačová firma a bývalého prezidenta krajiny, kam sa od nás často chodilo k moru, zatkli.

Vtáci, Napoleon, Bismarck, Apple a Milošević:

Sťahovavé vtáctvo k nám prilieta z afrických zimovísk, preto má medzinárodný deň. Vedeli ste, že prvý aprílový deň v roku 1810 sa oženil v Louvre Napoleon Bonaparte s Máriou Louisou Habsbursko-Lotrinskou? Asi nie. Rovnako je to deň príchodu na svet nemeckého politika Otta Eduarda Leopolda von Bismarck-Schönhausen, vojvodu z Lauenburgu, v roku 1815. Otto von Bismarck, tak ho pozná história väčšina z nás založil ako jeden z najviac významných politikov 19. storočia Nemecko. Nekompromisnosť v duchu hesla: dosiahnem, čo som si zaumienil železom či krvou, mu vyslúžila prezývku železný kancelár. 1. 4. 1976 bola založená spoločnosť Apple Computer a v roku 2001 zatkli bývalého prezidenta Juhoslávie Slobodana Miloševića.

Huli – kto neobráti tok rieky, je blázon:

Vráťme sa však k prvému aprílu ako k úsmevnému dňu vtipkárov. Deň bláznov a prvoaprílové žartíky nie sú žiadna novinka. V starej Indii sa od 30. marca do 1. apríla zabávalo počas slávností Huli. Prebiehali grandiózne karnevaly, ľudia s maskami dostali nezmyselné úlohy. Samozrejme, mali ich splniť. Napríklad? Obrátiť tok rieky. Smolu mal ten, čo neprejavil dostatok pohotovosti a nevedel aspoň vtipne zareagovať. V tom prípade, ak nezmyselnú požiadavku nedokázal splniť. Jednoducho, výhra bolo vedieť sa vynájsť. Čo sa teda prihodilo tým, čo nedokázali nemožné a ani nepreukázali vtipného ducha? Vyhlásili ich za blázna osláv. Prezývka sa s takýmito viezla poriadne dlho. Slávnosť bláznov, Festum stultorum, doslovný preklad festival, oslava bláznov, poznal aj Staroveký Rím.

Stredovek a štart nového roka:

V stredoveku sa začiatok roka oslavoval 25. marca, slávilo sa osem dní, takže oslavy vyvrcholili práve 1. apríla. Po prijatí gregoriánskeho kalendára sa Nový rok presunul na 1. január. Nie všetci sa ale o inom termíne oslavy nového roku dozvedeli včas. Správy sa šírili pomaly, o rozhlase, televízii či nebodal internete nebolo ani chýru, ani slychu. Novinky odovzdávali ľudia, čo putovali z dediny do dediny, z krajiny do krajiny. A tak nebolo nič nezvyčajné, ak sa aktuálne správy kde -kto dozvedel o pár rokov neskôr. Preto podaktorí oslavovali Nový rok stále 1. apríla a tí znalí, čo vedeli, ako to vo svete po novom chodí, si z nich robili srandu a mali ich za bláznov.

16. storočie a ryby bez mäsa ako dar:

Prvoaprílové žarty sa obľube tešili v 16. storočí. Vtedy v nejednej krajine začínal nový rok života a prírody 1. apríla. Francúzsky kráľ Charles IX. sa ale takisto rozhodol, že rok začne rok 1. januára. Ľudia boli zvyknutí posielať si na začiatok nového roka dary, väčšinou potraviny. Zmena termínu nového roka síce zvyk obdarovať zachovala, no charakter darov sa zmenil. Darčeky boli symbolické, veselé a ich poslanie bolo obdarovaného rozosmiať. Obľúbený dar? V apríli sa začínalo obdobie lovenia rýb a tak si vtipní ľudia posielali ryby – bez mäsa, upečené z múky. Papierové ryby zo žartu nič netušiacim potajme pripínali na oblečenie. Francúzska aprílová ryba vošla do histórie. Dnes sa ju pripevniť na chrbát v krajine galského kohúta snažia najmä deti.

Škóti kopancami nešetrne vtipkujú dva dni:

Tradícia prvoaprílová sa takto prirodzene šírila medzi ľuďmi, rodinách a rýchlo sa udomácnila. Svoj spôsob majú aj Taliani. Ochotne sa lúčia so starými nepotrebnými vecami, vymýšľajú žarty, navzájom si zo seba uťahujú. Obľube sa tu teší prezliekanie sa do pestrých žartovne čudesných kostýmov. Američania prevzali prvý apríl v roku 1631 od Angličanov. U nás prvý apríl slávil boom v 20. storočí.

1. apríl? Podaktoré krajiny majú svoje prvoaprílové zvláštnosti…

Niekde je povolené ba až vítané beztrestne vtipkovať len do obeda, inde celý deň. V Škótsku si dávajú na čas, tam trvá bláznivý prvý apríl rovno dva dni. A prečo potrebujú toľko času? Škótsky žartík kopancov viac času pýta. O čo ide? O kopanec do zadku. A aký je postup? Všetci sa snažia tomu druhému nepozorovane pripevniť na chrbát papier s nápisom: Kopni ma! A keď niekto prianie zrealizuje, kto by sa mohol nahnevať, keď o to vlastne sám žiadal? Francúzska prvoaprílová papierová ryba je v porovnaní s tvrdými Škótmi a kopancami nevinné bláznovstvo.

Text, fotografia © Maja Kadlečíková, novinárka a spisovateľka: https://marencin.sk/?autor=334&w=Maja_Kadlecikova

Všetko naopak: Kým po celý zvyšok roka klauni zabávajú ľudí, 1. apríl je deň, keď si ľudia s chuťou uťahujú zo sebe navzájom.

Foto © Maja Kadlečíková

Mohlo by vás zaujímať